Zwierzęta leśne kontra samochody. Jak uniknąć zderzenia z łosiem czy żubrem?

2023.01.09 13:24
W ciągu weekendu hajnowscy policjanci odnotowali 2 zdarzenia drogowe z udziałem leśnej zwierzyny. Policja przypomina kierowcom o konieczności zachowania szczególnej ostrożności w rejonach, gdzie występuje możliwość pojawienia się dzikich zwierząt.
Zwierzęta leśne kontra samochody. Jak uniknąć zderzenia z łosiem czy żubrem?
Fot: KPP Hajnówka
Samochód po zderzeniu z żubrem

W okresie jesienno-zimowym wzrasta liczba zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt leśnych. Na szczęście zdecydowana ich większość to kolizje.

Tylko w miniony weekend (7-8.01) hajnowscy policjanci odnotowali dwa takie zdarzenia. Oba miały miejsce pomiędzy Nowosadami a Narwią, a kierujący samochodami nie zdążyli wyhamować. Jeden z nich uderzył w żubra, drugi w łosia.

W związku z tym, policja przypomina kierowcom zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać wjeżdżając w teren, gdzie występują zwierzęta leśne. Przede wszystkim nie należy lekceważyć znaku drogowego "Uwaga dzikie zwierzęta", który jest ustawiany w miejscach, gdzie takie zagrożenia często występują.

- Dzikie zwierzęta najbardziej aktywne są o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu - to właśnie wtedy trzeba podróżować ze wzmożoną uwagą. Zwracaj baczną uwagę na pobocza - mogą znajdować się tam zwierzę gotowe, by przejść przez drogę. Dzikie zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu - przekazują funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Hajnówce.

Co więcej, zwierzę oślepione przez światła reflektorów rzadko ucieka, zaś w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu. Ponadto jeśli zobaczysz przebiegającą przez drogę sarnę, jelenia czy wilka bądź czujny i jedź ostrożnie, te zwierzęta żyją w stadach, a za nim mogą podążać kolejne.

- Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zwiększa dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta. Jeżeli dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce trójkątem ostrzegawczym. Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności w stosunku do zwierzęcia, gdyż ranne może być niebezpieczne - poinformowali hajnowscy mundurowi.

W takiej sytuacji należy zabezpieczyć miejsce wypadku i zawiadomić o nim policję. Funkcjonariusze zachęcają również do zaznaczania miejsc niebezpiecznych na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aplikacja posiada ikonę "zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych", dzięki której kierowca może oznaczyć miejsce zagrożone, aby przekazać tego typu informację pozostałym użytkownikom drogi. Może też sprawdzić trasę, którą zamierza pokonać i zapoznać się z zagrożeniami zgłaszanymi przez innych kierowców.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1859 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39