Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar to kilka dni wypełnionych różnorodnymi wydarzeniami. W tym roku odbywa się w Białymstoku po raz dwunasty. Wydarzenie jest częścią projektu "Wschód Kultury", obejmującego również miasta Lublin i Rzeszów. Tegoroczny program festiwalu obejmuje ponad 30 darmowych wydarzeń w Białymstoku, takich jak koncerty, spektakle, panele dyskusyjne i pokazy filmowe.
Wydarzenia festiwalowe rozpoczęło otwarcie wystawy "Via Transilvanica", po czym odbyło się spotkanie z Ewą Chwałko. Dominika Koszowska zaprezentowała kolejno swoje prace w ramach wystawy "Lniany ręcznik". W następnej kolejności liczni mieszkańcy naszego miasta mieli szansę obejrzeć projekt "Subiektywna Ewidencja Obrazów" autorstwa Macieja Giedrojć-Juraha i Piotra Awramiuka, z gościnnym udziałem Piotra Niedźwiedzia oraz Mateusza Żendziana. Inauguracja odbyła się na Skwerze Ryszarda "Skiby" Skibińskiego w Białymstoku.
Projekt "Subiektywna Ewidencja Obrazów" bada związek między street artem a Białymstokiem. Jego twórcy przez około 6-7 lat dokumentowali graffiti w mieście, fotografując różnorodne prace i tworząc mapę, która je przedstawia. Autorzy projektu przyznali, że artyści tworzący graffiti wykorzystali miasto jako płótno, na którym umieścili swoje prace. Teraz dzięki projektowi można prześledzić te prace i odkryć je samodzielnie.
- Gdy dostałem od Macieja zaproszenie do tego projektu, to nie byłem aż tak zaznajomiony z pracami, które są w Białymstoku i które skatalogowaliśmy. Po zrobieniu zdjęć tym pracom i przejechaniu miasta wzdłuż i wszerz, zobaczyłem jak dużo jest tego w mieście. Teraz nie mogę jechać ulicą bez zauważenia kolejnych graffiti. A to wszystko przez Maćka. Zmienił moje patrzenie na miasto, ale jest to bardzo ciekawe, ponieważ nie jest to tylko takie chamskie graffiti robione na szybko w nocy. To są naprawdę ciekawe prace i są warte doświadczenia na własne oczy - zachęca Piotr Awramiuk.
Choć inauguracja projektu rozpoczęła się na placu przed BOK-iem, prace składające się na projekt można podziwiać w różnych punktach naszego miasta. W samodzielnym odkrywaniu prac pomaga interaktywna mapa, która dostępna jest na stronie internetowej projektu (www.subiektywna.art).
To nie koniec festiwalu
Po otwarciu projektu "Subiektywna Ewidencja Obrazów" uczestnicy festiwalu mogli wybrać się na koncerty oraz otwarcie pozostałych wystaw "Cuda blisko, niedaleko" oraz "Śladami Bułhaka". Tego dnia wystąpili: MARMØ, Osoczniki, Żemerwa, Sergiusz Łukaszuk i MIR.
W piątek (23 sierpnia) festiwalowe wydarzenia otworzy wystawa "Dadestar Chaveste. Z ojca na syna", połączone ze spotkaniem z artystą. Anna Deynega zaprosi białostoczan na warsztaty "Biżuteria ze słomy", po czym odbędzie się koncert Anny Szafranowskiej. Następnie Marika i Grubson wystąpią na scenie na Rynku Kościuszki, a Luteduo Plus w Auli Magna Pałacu Branickich. Piątek zamknie koncert w Famie, na którym wystąpi Skubas.
W sobotę (24 sierpnia) Teatr Małe Mi zaprezentuje spektakl "Sokrates w piaskownicy". Andrzej Kłopotowski zaprosi na wspólny spacer po osiedlu Mickiewicza a Rekodzielnia STYK 7. światów poprowadzi warsztaty w tworzeniu motanek. Maciejowa Kapela zagra plenerowo na osiedlu Piaski oraz Antoniuk. Odbędą się dyskusje "Chłopomania czy powrót do źródeł?" oraz "Magiczne" Podlasie - odczarowana historia regionu". Koncertowo wystąpią Szeptucha, Zazula, Tappahall i Runforrest. Oprócz tego, w planach jest koncert familijny Jazzbaja oraz pokaz filmu "Libertate".
W niedzielę (25 sierpnia) odbędzie się pokaz spektaklu "Dawne zabawki ludowe w Polsce", spacer szlakiem dawnych cmentarzy z Sebastianiem Wicherem, pokaz filmu "Las" oraz pokaz spektaklu dokumentalnego "Stopover Europe/Przystanek Europa". Maciejowa Kapela powędruje na osiedle Piasta oraz Sienkiewicza. Wieczorem koncertowo wystąpią Partes i Oana Cătălina Chițu Band. Wieczorem festiwal zamknie koncert Mikromusic i Kwiatu Jabłoni.
Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.
Więcej informacji: Festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar
24@bialystokonline.pl