Trwa program Domowa Opieka Medyczna. Do tej pory skorzystało z niego prawie 12 tys. mieszkańców województwa podlaskiego. Najczęściej były to osoby w wieku 61 lat. Wszystkie te osoby otrzymały darmowe pulsyksometry. To urządzenie, które służy do pomiaru saturacji, czyli nasycenia krwi tlenem. Badanie jest proste i bezbolesne.
Przypomnijmy, że przedsięwzięcie resort zdrowia adresuje do pacjentów z koronawirusem, którzy ukończyli 55 lat. Chorzy są automatycznie włączani do programu. Dostają pulsoksymetr po stwierdzeniu pozytywnego wyniku na COVID-19. Dostarczaniem urządzeń zajmuje się Poczta Polska.
Nie oznacza to jednak wykluczenia młodszych osób, ponieważ chorzy poniżej 55. roku życia również mogą zostać objęci opieką w ramach programu DOM. Muszą wypełnić formularz Pulsocare lub być zakwalifikowani przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.
Jak badanie wygląda w praktyce? Zakażony zakłada na palec pulsoksymetr, a urządzenie automatycznie łączy się z telefonem, na którym jest wgrana specjalna aplikacja PulsoCare. Wyniki, po wprowadzeniu do aplikacji na telefonie lub w komputerze, są przesyłane do systemu. Pomiary monitorują lekarze, którzy w razie konieczności udzielają teleporady bądź wzywają pogotowie ratunkowe.
- Jeżeli nie mamy smartfonu lub internetu, możesz zgłaszać wyniki swoich pomiarów z pulsoksymetru przez telefon podczas rozmowy z automatyczną infolinią. Automatyczna, całodobowa infolinia do zgłaszania wyników to numer 22 256 53 23 - mówi Justyna Maletka z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia - Pacjent, który otrzyma pulsoksymetr, jest zobowiązany do zadbania, aby aparat został zwrócony w wyjściowym stanie, by mógł pomagać innym chorym. Pulsoksymetr należy zwrócić po zakończeniu okresu izolacji - dodaje.
Program "Domowa Opieka Medyczna" został uruchomiony w grudniu.
Więcej: Będą darmowe pulsoksymetry. Kto je dostanie?
dorota.marianska@bialystokonline.pl