Urszula Doroszewska, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku, przyznała, że wizyta w Białymstoku pozwoliła poznać podlaską kulturę i zachęciła do dalszej współpracy. Działalność placówki jest szeroka.
- Realizujemy różne projekty kulturalne - dodawał Tomasz Adamski, zastępca dyrektora Instytutu Polskiego w Mińsku. - Poczynając od teatralnych, przez filmowe i plastyczne, kończąc na działaniach muzycznych. Jednym z naszych zadań jest też ocieplanie wizerunku Polski na Białorusi.
Podczas spotkania goście zapoznali się z ciekawymi inicjatywami realizowanymi na Podlasiu. Zainteresowała ich wystawa tradycyjnych ręczników prezentowana w Bielsku Podlaskim, festiwal pianistyczny w Białymstoku oraz zbiory dotyczące Tatarów zgromadzone w Sokółce. Te projekty mają szanse na promocję za wschodnią granicą.
Gościom z Białorusi zależy też na wsparciu polskich menadżerów kultury, którzy mogą służyć Białorusinom swoją wiedzą i doświadczeniem. Zapowiedzieli również współpracę z urzędem marszałkowskim - są zdania, że Białystok staje się coraz bardziej liczącym się ośrodkiem kulturalnym. Pierwsze wizyty podlaskich partnerów zaplanowano wiosną tego roku.
Wicemarszałek województwa podlaskiego Jacek Piorunek jest przekonany, że działalność Instytutu pomoże w rozwoju kultury podlaskiej na Białorusi. Natomiast wiceprezydent Renata Przygodzka odpowiedzialna za kulturę poinformowała, że tegoroczna edycja festiwalu Inny Wymiar/Wschód Kultury będzie poświęcona Białorusi.
- Deklaracja współpracy jest więc dla nas bardzo ważna - podkreśliła wiceprezydent.
anna.d@bialystokonline.pl