Tylko w ciągu ostatniej doby, tj. 3 listopada 2024 roku, funkcjonariusze udaremnili ponad 50 prób nielegalnego wkroczenia na terytorium Polski, z czego najwięcej – 29 przypadków – miało miejsce w rejonie placówki Straży Granicznej w Michałowie. Wcześniejsze dni także przyniosły dużą liczbę incydentów migracyjnych: w sobotę zgłoszono blisko 60 prób, natomiast w piątek około 40.
Z kolei w czwartek zidentyfikowano około 50 osób, które przedostały się przez zieloną granicę na terytorium Polski. Migranci, próbując przedostać się do kraju, korzystali z różnych tras, w tym przeprawiali się przez graniczne rzeki, takie jak Świsłocz i Wołkuszanka.
Podczas minionego weekendu Straż Graniczna zatrzymała również dwóch obywateli Ukrainy, którzy podejmowali próbę transportu migrantów w głąb Europy Zachodniej. Jak poinformowała Katarzyna Zdanowicz z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, pierwszy z tzw. kurierów został zatrzymany w czwartek na terenie gminy Rudka. Przyłapano go na przewożeniu czterech nielegalnych migrantów, a dodatkowo znaleziono przy nim torebkę z metaamfetaminą. Kolejnego kuriera zatrzymano w piątek na terenie gminy Michałowo. Czterdziestolatek przewoził dwóch cudzoziemców, którzy niedawno nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę.
W trakcie ostatnich czterech dni Straż Graniczna udzieliła również pomocy jednemu z migrantów, który potrzebował natychmiastowej opieki medycznej. Po interwencji, cudzoziemiec został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego.
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej stała się szczególnie napięta od 2021 roku, kiedy to zwiększyła się liczba osób próbujących przedostać się do Unii Europejskiej przez terytorium Białorusi. Migranci, pochodzący głównie z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji, próbują pokonać granicę, licząc na lepsze życie w Europie Zachodniej.
24@bialystokonline.pl