We wtorek (24 września) Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski i Burmistrz Miasta Urgencz Bunyod Rajabov podpisali w tej sprawie pierwszy dokument. Zakres i szczegółowe zasady oraz sposoby realizacji wspólnych przedsięwzięć zostaną uregulowane w odrębnych umowach.
Urgencz to miasto leżące w południowo-środkowym Uzbekistanie nad kanałem Shovot. Jest ośrodkiem przemysłu maszynowego, włókienniczego, jedwabniczego, odzieżowego, spożywczego i materiałów budowlanych. W mieście działa instytut pedagogiczny oraz teatr. Według danych z 2021 roku, Urgencz liczył 145 tysięcy mieszkańców. 14 lutego 1936 roku w tym mieście na świat przyszła polska piosenkarka i kompozytorka Anna German.
Białystok współpracuje z wieloma miastami
Białystok ma podpisane partnerskie umowy z wieloma miastami na całym świecie. Są to: Dijon (Francja), Eindhoven (Holandia), Kowno (Litwa), Jełgawa (Łotwa), Tomsk, Irkuck, Psków (Rosja), Bornova (Turcja), Mazara del Vallo (Włochy), Milwaukee (USA), Yehud (Izrael), Chongzuo (Chiny), Lusaka (Zambia), Silema (Malta), Dobricz (Bułgaria), Bahir Dar (Etiopia) i Bielce (Mołdawia).
Oprócz wyżej wymienionych miast, Białystok jest także sygnatariuszem Partnerstwa Wschodniego. Umowa obejmuje miasta takie jak: Łuck (Ukraina), Gori (Gruzja), Giumri (Armenia) i Sumqayit (Azerbejdżan). Partnerstwo Wschodnie ma na celu pogłębianie więzi politycznych i integrację gospodarczą z sześcioma partnerskimi krajami Europy Wschodniej i Zakaukazia.
Współpraca Białegostoku z zagranicznymi ośrodkami miejskimi rozpoczęła się już na początku lat 90-tych. Pierwszym miastem, z którym stolica Podlasia podpisała porozumienie partnerskie, było holenderskie Eindhoven w 1992 roku. Od tego czasu miasto systematycznie rozwija swoją sieć kontaktów międzynarodowych, co przyczynia się do wymiany doświadczeń, realizacji wspólnych projektów oraz wzajemnego wsparcia w różnych dziedzinach.
24@bialystokonline.pl