To już 16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej, stałego elementu białostockiego kalendarza kulturalnego. Od szesnastu lat wydarzenie to popularyzuje muzykę dawną, zachęcając mieszkańców naszego regionu do odkrywania i zgłębiania tego nurtu.
- Głównym walorem tego przedsięwzięcia jest to, że my na muzykę dawną patrzymy z kilku perspektyw jednocześnie. Pokazujemy przede wszystkich twórczość minionego wieku, ale również pokazujemy w jakim kontekście ona funkcjonowała. W dworskim, historycznym, arystokratycznym, czy też burżuazyjnym. Oprócz tego, staramy się pokazać to, co nieoczywiste i ukryte, a więc mechanizmy instrumentów oraz warsztat ich twórców. Staramy się również przeprowadzić uczestników przez nurty filozoficzne, w świetle których tą muzykę należy rozumieć - mówi Koordynator Festiwalu Patryk Gawrychowski.
Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest fenomen "gabinetów osobliwości", czyli siedemnastowiecznych kolekcji koneserskich, które zapoczątkowały muzealnictwo. "Gabinetami osobliwości" nazwano bowiem prywatne kolekcje przedmiotów z XVI i XVII wieku, uznawane za wyjątkowe i wykraczające poza normy.
- W naszej koneserskiej kolekcji pojawią się wyjątkowe instrumenty. Będzie to viola organista, którą pokazywaliśmy na poprzednich edycjach, ale tym razem będzie to "opus 3", czyli trzeci egzemplarz rekonstruktora instrumentu, Sławomira Zubrzyckiego. Instrument ten po raz pierwszy pojawi się w Białymstoku. Można powiedzieć, że jest to jego premiera. Poza nami nikt w Białymstoku go nie pokazuje. Wybrzmi on w aurze swojej dźwiękowej epoki. Na miejscu będzie również wirginał - opowiada Dyrektor Artystyczna Festiwalu Anna Urszula Kucharska.
Tegoroczna edycja Julliet EM Festival
Festiwal otworzy w niedzielę (14 lipca) koncert Opus Tertium, na którym wystąpi Sławomir Zubrzycki. To właśnie tego dnia białostoczanie będą mogli zobaczyć i usłyszeć viola organista. Po koncercie odbędzie się spotkanie z artystą oraz prezentacja filmu "The Sound of da Vinci". W poniedziałek (15 lipca) odbędzie się prelekcja "Co się stało z Koncertem Jana Veermera?".
- Będzie to troszkę prześmiewcze odpowiedzenie na pytanie co się stało z ze słynnym, zaginionym obrazem "Koncert" Jana Veermera. Obraz ten znajdował się w kolekcji w Bostonie. Można powiedzieć, że pokrewnej instytucji do Galerii im. Sleńdzińskich, ponieważ również powstało z prywatnej kolekcji. Prelekcji towarzyszyć będzie występ adeptów sztuki gry na klawesynie. Wystąpią laureaci konkursów klawesynowych szkół podstawowych i średnich, którzy przyjadą z Bielska-Białej i Warszawy - informuje Anna Urszula Kucharska.
W niedzielę (21 lipca) w planach jest kolejna prelekcja. "Z bestiariusza Hieronima Boscha" wyjaśni tajemnicze grafiki, które białostoczanie mogą zobaczyć na terenie całego miasta. W poniedziałek (22 lipca) wystąpi zespół Ensemble del Passato, który zaprezentuje publiczności utwory powstałe w pierwszej połowie siedemnastego wieku. Są to utwory zrekonstruowane z rękopisu z klasztoru Santa Cristina w Bolonii. Utwory zostaną zaprezentowane w kontekście swojego czasu.
Ostatni koncert odbędzie się w niedzielę (28 lipca). "Zagadkowe Kolekcje Jacquesa Duphly" nawiązuje do postaci kompozytora i do tekstów, których fragmenty pojawią się w słuchowisku HInsPe, które zaprezentowane zostanie w październiku. Koncertowi będą towarzyszyć recytacje Barbary Dziekan-Vajdy.
- Jacques Duphly jest kompozytorem mniej znanym. Jest jednak postacią bardzo zagadkową. Właściwie możemy powiedzieć, że jest to reprezentant końca epoki ancien régime, ponieważ urodził się w roku śmierci Ludwika XIV, a zmarł dzień po zburzeniu Bastylii. Został znaleziony w swoim wynajmowanym mieszkaniu z kolekcją literacką, ale bez instrumentu. Co ciekawe, praktycznie 20 lat przed śmiercią Dziennik Francuski poszukiwał Jasquesa albo jego spadkobierców, ponieważ było to dokładnie 20 lat po tym jak wydał ostatni tom swoich utworów - opowiada Dyrektor Artystyczna Festiwalu.
Niespodzianka dla uczestników
Warto zaznaczyć, że w ramach tegorocznej edycji organizatorzy przygotowali gadżety promocyjne. Uczestnicy festiwalu będą mogli je odebrać w siedzibie Galerii im. Slendzińskich przy Rynku Kościuszki 4 od niedzieli (14 lipca).
- Są to torby reklamowe oraz magnesy w dwóch różnych kształtach. Na gadżetach promocyjnych znajduje się fragment obrazu Hieronima Boscha "Ogrody rozkoszy ziemskich". Dodatkowo, działania promocyjne dotyczą także rozdawania ulotek, jednak nie jest to zwykłe. Po ulicach Białegostoku chodzą wolontariuszki ubrane w suknie barokowe - podkreśla Kierownik Działu Promocji Galerii im. Slendzińskich Kamila Byculewicz.
Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.
Więcej informacji: 16. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej
24@bialystokonline.pl