Cuda Polski 2024 - ruszyła kolejna edycja konkursu
Za plebiscytem Cuda Polski 2024 stoi magazyn "National Geographic Traveler". Jego celem jest promowanie podróży po kraju i odkrywanie prawdziwych perełek, również tych znajdujących się blisko nas. Do wyboru w głosowaniu jest aż 48 kandydatów z wszystkich województw.
- W ubiegłym roku w naszym plebiscycie wzięło udział ponad 120 tys. osób. To pokazuje, jak bliskie sercom Polek i Polaków są mniej znane miejsca w Polsce. Wierzymy, że w tym roku - wraz z 48 nowymi kandydatami na nowe cuda Polski - zachęcimy jeszcze więcej osób nie tylko do poparcia pereł swojego regionu, ale również do odwiedzenia mniej sobie znanych części naszego kraju - powiedział Łukasz Załuski, redaktor naczelny "National Geographic Polska".
Głosowanie w plebiscycie potrwa do 5 czerwca, a jego wyniki zostaną ogłoszone pięć dni później. Internauci mogą wybierać swoich faworytów poprzez głosowanie na stronie "National Geographic Traveler". Zwycięzca z każdego województwa może być tylko jeden.
Link do głosowania: https://www.national-geographic.pl/cuda-polski/2024/podlaskie
Nominowane miejsca w woj. podlaskim
1. Miejsce Mocy w Puszczy Białowieskiej
Jest określane mianem "podlaskiego Stonehenge". Przypuszcza się, że było to centrum kultu dawnych Słowian. Otoczone sosnami, świerkami i nietypowo uformowanymi dębami, ukryte w lesie kamienne kręgi przed laty trudno było znaleźć. Dziś do Miejsca Mocy prowadzi drogowskaz, wskazując kierunek każdemu, kto na własnej skórze pragnie poczuć oddziaływanie tego miejsca.
2. Prawosławny skit w Odrynkach
Skit Świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich w Odrynkach to pierwsza prawosławna pustelnia w Polsce. Miejsce wyjątkowe, chronione przez malownicze rozlewiska Narwi. Jego założycielem i opiekunem był charyzmatyczny ojciec Gabriel. W skicie odbywają się nabożeństwa, można też spacerować po nadnarwiańskich kładkach i chłonąć spokój tego mistycznego miejsca.
3. Jezioro Płaskie
Nie trzeba podróżować na koniec świata, by podziwiać niecodzienne krajobrazy. Egzotyczne widoki można odnaleźć w Puszczy Augustowskiej. Tutejsze lasy skrywają prawdziwy skarb – Jezioro Płaskie. Sfotografowane z lotu ptaka przypomina wyspę koralową na Pacyfiku. Zdjęcia jeziora biją rekordy popularności w Internecie i wzbudzają zainteresowanie turystów. Przejrzysta woda, przepiękna okolica i spokój wokół czynią je idealnym miejscem na odpoczynek.
24@bialystokonline.pl