Pracownicy chcą czterodniowego tygodnia pracy. Co na to eksperci?

2024.11.04 14:14
Jak wynika z najnowszych badań, coraz więcej pracowników oczekuje skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. Zdaniem ekspertów wbrew obawom niektórych firm, taki model może przynieść wiele korzyści.
Pracownicy chcą czterodniowego tygodnia pracy. Co na to eksperci?
Fot: pixabay.com

Jak wynika z raportu Manpower "Nastroje polskiego rynku pracy – perspektywa kandydatów 2024", którego partnerem został Rocket Jobs oraz Just Join IT, polscy pracownicy bardzo pozytywnie podchodzą do pomysłu skorcenia tygodnia pracy do czterech dni. 36 proc. osób całkowicie popiera ten pomysł, 29 popiera, a jedynie 6 proc. nie zgadza się z tym, że to nie jest dobre.

– Choć nie brakuje obaw dotyczących tego modelu, to przykłady firm z różnych sektorów pokazują, że czterodniowy tydzień pracy nie musi prowadzić do spadku produktywności. Wręcz przeciwnie, w niektórych przypadkach odnotowano wzrost efektywności i satysfakcji zespołów – podkreśla Justyna Mazur, manager rekrutacji stałych w Experis. – Okazuje się bowiem, że pracownicy stają się bardziej skoncentrowani, zmotywowani, a firmy utrzymują, a nawet poprawiają swoje wyniki biznesowe (...) Ograniczenie godzin dostępności pracowników może przełożyć się na trudności operacyjne, a w efekcie końcowym na niezadowolenie klientów i straty firmy – dodaje ekspertka.

Powoli wracamy do biur?

Wcześniej pracownicy walczyli o możliwość pracy zdalnej, okazuje się, że dziś chętniej korzystają z biur, a przełożeni ich do tego zachęcają. Obecnie 60 proc. ankietowanych przyznała, że wykonują swoje obowiązki stacjonarnie, 17 proc. - hybrydowo, a 9 proc. w pełni zdalnie.

Eksperci przyznają, że pracownicy bardzo pozytywnie patrzą na pracodawców, którzy dają im wybór. Elastyczność, jeśli chodzi o miejsce pracy - jest dużym plusem.

Za co pracownicy lubią swoją pracę?

W raporcie znalazła się też informacja, odnośnie tego, za co pracownicy lubią swoją pracę. Okazuje się, że aż 46 proc. powiedziała, że dla nich kluczowa jest dobra atmosfera. Ważny jest też zakres obowiązków, który ma odpowiadać kompetencjom i zainteresowaniom. 25 proc. wymienia też możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej.

– Pozytywne relacje w miejscu pracy zwiększają motywację, zaangażowanie i identyfikację z firmą. Istotne stało się także dopasowanie obowiązków do kompetencji, zainteresowań, co umożliwia rozwój zawodowy oraz zwiększa zaangażowanie w działania. Niedobór talentów sprawia, że osoby zainteresowane zmianą mogą śmiało wybierać firmy, które nie tylko wspierają ich ambicje i rozwój, ale również oferują najlepsze dla nich warunki współpracy - wyjaśnia Marta Szymańska, liderka specjalizacji w Manpower.

JK
24@bialystokonline.pl
1416 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39