Jak to jest z tym świadczeniem?
Osoby poddane kwarantannie lub izolacji mają prawo do otrzymania świadczeń z tytułu choroby. Podstawą, by otrzymać wypłatę, jest decyzja państwowego inspektora sanitarnego.
Jak informowała Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa podlaskiego, państwowy inspektor sanitarny lub państwowy graniczny inspektor sanitarny może wydać decyzję o poddaniu kwarantannie lub izolacji osoby przebywającej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Dotyczy to sytuacji, gdy okaże się, że jest ona zakażona, chora albo podejrzana o zakażenie na chorobę zakaźną lub miała styczność ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego.
Ponadto jeżeli lekarz uzna, że w trakcie hospitalizacji, izolacji lub kwarantanny niezbędne jest orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby i potwierdzi to, wystawiając zwolnienie lekarskie, to ubezpieczony może ubiegać się o świadczenie z tytułu choroby.
Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: Czy za okres kwarantanny przysługuje świadczenie chorobowe?
Co z osobami zobowiązanymi do odbycia 14-dniowej kwarantanny?
W poprzednim tygodniu zaczęto organizować masowe powroty Polaków do kraju, jednak w tym przypadku każda taka osoba, która przekracza granicę państwową, ma obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia taka osoba może ubiegać się o świadczenia z tytułu choroby.
- Aby je uzyskać, należy złożyć oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia kwarantanny. Jego wzór jest dostępny na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa podlaskiego.
Takie oświadczenie pracownik lub zleceniobiorca składa do swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy.
- Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i osoby z nimi współpracujące składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie może być także przekazane przez internet – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych – wyjaśnia rzeczniczka i dodaje: - Jeśli zasiłek chorobowy wypłaca ZUS, to płatnik składek, czyli pracodawca, w ciągu 7 dni przekazuje oświadczenie ubezpieczonego do Zakładu. Może to zrobić za pośrednictwem PUE ZUS.
Płatnik składek, który wypłaca zasiłki lub ZUS może wystąpić do właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej w celu weryfikacji danych zawartych w oświadczeniu.
Należy pamiętać, że jeśli państwowy inspektor sanitarny zdecyduje o skróceniu lub zwolnieniu osoby, która jest na kwarantannie z obowiązku jej odbywania, osoba ta powinna o tym poinformować wypłacającego świadczenie chorobowe (np. pracodawcę, zleceniodawcę albo ZUS).
Osoby powracające z zagranicy i objęte obowiązkową kwarantanną nabywają prawo do świadczenia chorobowego na ogólnych zasadach. W tej sytuacji zleceniobiorcy oraz przedsiębiorcy muszą mieć opłaconą składkę chorobową, która jest dobrowolna.
ewa.r@bialystokonline.pl