Wyjedź z ZUS na rehabilitację. Z tej opcji korzysta co roku kilkadziesiąt tys. osób

2025.04.17 09:30
ZUS zachęca do skorzystania z rehabilitacji leczniczej. Możliwy jest darmowy wyjazd na ponad trzytygodniowe leczenie. Kto może o to wnioskować?
Wyjedź z ZUS na rehabilitację. Z tej opcji korzysta co roku kilkadziesiąt tys. osób
Fot: Pixabay.com

Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Dzięki temu co roku kilkadziesiąt tysięcy osób korzysta z darmowego pobytu w ośrodkach leczniczych i zabiegów. Warto też wiedzieć, że w tym roku ZUS wprowadził dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji: wczesną rehabilitację powypadkową oraz rehabilitację dla osób ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego.

- Klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych chętnie korzystają z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS, zwłaszcza że ośrodki, do których kieruje Zakład, znajdują się na terenie całej Polsce, również w wielu miejscowościach uzdrowiskowych. Zainteresowanie możliwością wyjazdu jest duże, tym bardziej że osoby skierowane do ośrodków przez ZUS nie ponoszą żadnych kosztów związanych z terapią, zakwaterowaniem, wyżywieniem, opłatą uzdrowiskową ani dojazdem najtańszym środkiem komunikacji publicznej. Dodatkowo nie muszą korzystać z urlopu wypoczynkowego, ponieważ lekarz wystawi na ten czas zwolnienie lekarskie - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim.

58,1 tys. osób (23,6 tys. mężczyzn i niemal 34,5 tys. kobiet) skorzystało w ubiegłym roku z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS. Najwięcej osób skorzystało z rehabilitacji odnośnie schorzeń narządu ruchu – 49 tys. osób, a także z rehabilitacji narządu głosu – 3,4 tys. osób.

Kto może skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji?

Rehabilitacja lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS skierowana jest do osób, które są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy. Leczenie jest dla nich jednak szansą, na odzyskanie tej zdolności. Skierowanie na taką rehabilitację mogą dostać osoby aktywne zawodowo, które są ubezpieczone w ZUS-ie, a także te, które otrzymują zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy. Również emeryci mogą się starć o rehabilitację, jeśli pracują i podlegają ubezpieczeniu społecznemu. Z kolei bezrobotni mogą się starać o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS.

- Podstawą skierowania do ośrodka rehabilitacyjnego jest uzyskanie orzeczenia o potrzebie rehabilitacji leczniczej, które wydaje lekarz orzecznik ZUS-u lub komisja lekarska ZUS. Lekarz orzecznik ZUS może skierować na rehabilitację leczniczą nie tylko na wniosek lekarza prowadzącego. Taką decyzję może również podjąć w trakcie kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym aktualnie przebywa chory, lub podczas badania, gdy ubiega się o świadczenie rehabilitacyjne bądź rentę z tytułu niezdolności do pracy. W razie odmowy skierowania na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS na wniosek lekarza leczącego można wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu w ciągu 14 dni od otrzymania orzeczenia – informuje rzeczniczka ZUS.

Lekarz orzecznik ZUS może podjąć decyzję o wysłaniu pacjenta na rehabilitację w systemie ambulatoryjnym. W takim przypadku wnioskujący otrzyma 24 dni zabiegowe (bez noclegu) w placówce, która mieści się w jego miejscu zamieszkania. Może też wysłać chorego do sanatorium na ponad trzy tygodnie.

Które schorzenia można rehabilitować?

W systemie stacjonarnym, w ramach prewencji rentowej można rehabilitować następujące schorzenia: narząd ruchu, narząd ruchu po wypadku (wczesna rehabilitacja powypadkowa), układ krążenia, układ oddechowy, narząd głosu oraz schorzenia psychosomatyczne, takie jak np. zaburzenia nerwicowe. Od 1 kwietnia br. obejmuje również schorzenia ośrodkowego układu nerwowego. Rehabilitacja jest również dostępna dla osób po leczeniu nowotworu piersi.

Z kolei w systemie ambulatoryjnym przyznawana jest rehabilitacja narządu ruchu oraz układu krążenia, w tym rehabilitacja monitorowana telemedycznie, a także rehabilitacja ośrodkowego układu nerwowego.

JK
24@bialystokonline.pl
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39