Fundusz Hipoteczny DOM wskazuje, że polscy seniorzy posiadają prawie 2,5 mln mieszkań własnościowych. Pomimo to – jak wskazują eksperci - większość z nieruchomości jest nieprzystosowana do użytkowania przez osoby starsze, często dotknięte poważnymi problemami zdrowotnymi. Co należałoby zatem zmienić? Przede wszystkim podstawą - w sypialni należącej do dziadków - są odpowiedni materac oraz właściwe łóżko. Te najnowocześniejsze posiadają możliwość indywidualnego dopasowania wysokości oraz nachylenia.
Dodatkowo dobrze jest pomyśleć o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni i przejść między meblami. To ważne w przypadku konieczności udzielenia pomocy lub wsparcia przy codziennych czynnościach.
Warto także zwrócić uwagę na łazienkę. W tym przypadku najczęściej konieczny jest duży remont. Począwszy od antypoślizgowej podłogi, poprzez montaż toalety i umywalki na odpowiedniej wysokości, aż do sprawiającego najwięcej problemów prysznica. Trzeba pozbyć się wanny, do której wejście i wyjście jest nie tylko trudne, ale również ryzykowne. Senior ma dwie możliwości: prysznic (najlepiej bez nadbudowanego brodzika) lub wanna z drzwiczkami.
Poza tym bywa tak, że starsze osoby mają kłopoty z korzystaniem z kuchni. Wynika to z faktu, że większość mebli, które znajdują się w tym pomieszczeniu, posiada szafki lub szuflady na niedostosowanej wysokości – za wysoko lub przy samej podłodze. Konieczne jest wówczas ich przemontowanie.
dorota.marianska@bialystokonline.pl