Dość niskie zainteresowanie
Do tej pory w województwie podlaskim z programu "Mieszkanie dla Młodych" skorzystało 535 osób – właśnie tyle kredytów udzielono w naszym regionie do końca lutego br. Jak pokazują statystyki, stanowi to zaledwie 3,21% wszystkich umów zawartych z pomocą MdM w Polsce.
Z kolei kwota finansowego wsparcia przyznanego Podlasianom wynosi 10 821 607,31 zł, czyli 2,83% kwoty dla całego kraju. Z programu dużo chętniej korzystają mieszkańcy województwa mazowieckiego, gdzie trafiło łącznie ponad 20% całego dofinansowania, pomorskiego - prawie 18% czy wielkopolskiego - ok. 16%.
Zmiany mają poprawić sytuację
Sytuację może zmienić przyjęty w marcu br. projekt nowelizacji ustawy o udzielaniu wsparcia przy nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Nowe rozwiązania wejdą w życie w drugiej połowie 2015 roku.
Głównym celem wprowadzanych zmian jest poprawa zdolności kredytowej rodzin wielodzietnych i tym samym ułatwienie im nabycia nieruchomości. W praktyce oznacza to zwiększenie dofinansowania wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Dla rodzin z dwójką dzieci wzrośnie ono z 15 do 20%.
Na jeszcze większe wsparcie - do 30% - mogą liczyć małżeństwa z trójką dzieci, dla których podniesiono także dofinansowanie metrażu mieszkania z 50 do 65 m2.
Nowelizacja znosi bowiem również warunek "pierwszego mieszkania" i limit wieku dla rodziców z trójką dzieci (obecnie przynajmniej jeden z kupujących nie może mieć ukończonych 35 lat).
Dodatkowo do umowy kredytu wraz z kredytobiorcą będzie mogła przystąpić dowolna osoba (do tej pory musiał to być ktoś spokrewniony).
Po nowelizacji będzie można także zaciągnąć preferencyjny kredyt mieszkaniowy, wybierając mieszkanie nie tylko od dewelopera, ale również od spółdzielni mieszkaniowej oraz lokal powstały w wyniku przebudowy lub adaptacji budynku.
W rezultacie ilość beneficjentów programu z województwa podlaskiego powinna wzrosnąć.
Więcej o zmianach: Będą większe dopłaty do kredytów mieszkaniowych
ewa.r@bialystokonline.pl