Ogólne zasady reżimu sanitarnego
Cały powiat białostocki od soboty (3.10) będzie objęty czerwoną strefą do odwołania. Wszyscy mieszkańcy powiatu z m.in. Łap, Choroszczy, Wasilkowa, Supraśla, Michałowa, Czarnej Białostockiej, Zawad - będą musieli przestrzegać następujących zasad:
- Nakaz zakrywania ust i nosa wszędzie, również na powietrzu;
- Podczas zakupów jest obowiązek noszenia przez klientów rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk;
- W lokalu gastronomicznym może przebywać 1 osoba na 4 m2;
- W budynku (np. w kościele) może być zajęta maksymalnie połowa miejsc;
- Na weselu lub innych uroczystościach może być max. 50 osób (bez wliczania obsługi);
- Zakaz prowadzenia działalności klubów czy dyskotek;
– Zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób, uczestnicy muszą zachować 1,5 m odległości od siebie;
- W salonach kosmetycznych lub fryzjerskich może przebywać wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci;
- Wydarzenia sportowe mogą się odbywać bez udziału publiczności;
- W siłowni może przebywać 1 osoba na 10 m2;
- Zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych z widzami w pomieszczeniach, na obiektach sportowych i na otwartej przestrzeni;
- Zakaz organizacji kongresów i targów.
Jeśli chodzi o transport publiczny, będzie można zajmować 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. Obowiązuje to zarówno w pociągach, jak i autobusach w całym powiecie białostockim.
Warto podkreślić, że miasto Białystok nie jest objęty czerwoną strefą.
Jak będą działać instytucje?
W wielu urzędach lub instytucjach państwowych ograniczone zostaną bezpośrednie wizyty interesantów.
W Choroszczy w sprawach niecierpiących zwłoki np. wydanie, składanie oraz odbieranie dokumentów należy uprzednio umówić się z pracownikiem urzędu. Natomiast kasa będzie zamknięta, a wszelkie należności trzeba regulować przez internet.
Inaczej wygląda to w Łapach, gdzie od poniedziałku (5.10) w urzędzie miejskim będzie można bezpośrednio załatwiać sprawy. Jedynie w przypadku tworzenia się kolejki, należy stosować bezpieczną odległość 2 m.
Jeśli chodzi o szkoły, większość z powiatu białostockiego będzie pracować w trybie stacjonarnym. Warto jednak w tej sprawie kontaktować się bezpośrednio z daną placówką, ponieważ każda może wprowadzać własne zasady. Sugeruje się również, by w miarę możliwości dzieci były dowożone własnym transportem przez opiekunów.
malwina.witkowska@bialystokonline.pl