Uczestniczące w akcji instytucje zaproszą gości do oglądania pięciu wybranych obiektów z kolekcji. Przy eksponatach będą stały osoby, których zadaniem będzie motywowanie gości do podjęcia samodzielnej refleksji i wzbudzenia dyskusji. Mają one uświadomić uczestnikom akcji, że muzea można zwiedzać bez żadnych kompleksów, a do oglądania eksponatów i obcowania ze sztuką nie jest niezbędna specjalistyczna wiedza czy wykształcenie.
- Podczas "Dnia wolnej sztuki" chcemy pokazać, że każdy obiekt ma swoją historię, którą możemy sami odkryć. Wystarczy tylko w skupieniu się w nią wsłuchać - mówi Zuzanna Stańska, organizatorka i pomysłodawczyni akcji.
W projekt włączyły się również białostockie placówki. W Galerii Arsenał obejrzeć można pięć obiektów z wystawy "Zbiory wspólne". W Galerii im. Sleńdzińskich udostępnionych zostanie pięć dzieł Ludomira Sleńdzińskiego. W planach jest także rozmowa o pracach m.in. Izy Roguckiej i warsztaty. Muzeum Podlaskie (po raz pierwszy uczestniczy w akcji) zachęca do obejrzenia czterech obrazów Witolda Stefana Zaczeniuka na wystawie w Ratuszu, a Muzeum Wojska udostępnia m.in. wzór szabli podoficerskiej z 1921 r. i XIX-wieczny miecz indyjski. Udział w akcji jest bezpłatny.
Szczegóły: Wystawy, wernisaże, wydarzenia artystyczne
anna.d@bialystokonline.pl