ZUS coraz częściej wysyła pieniądze na konta. Emeryci też korzystają z tej opcji

2025.02.13 10:10
Osoby pobierające świadczenia z ZUS-u coraz częściej decydują się na to, by otrzymywać pieniądze na konta bankowe. Jest to wygodne i bezpieczniejsze niż forma tradycyjna.
ZUS coraz częściej wysyła pieniądze na konta. Emeryci też korzystają z tej opcji
Fot: Materiały prasowe

- Wskaźnik ubankowienia klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych systematycznie rośnie. Na koniec grudnia 2020 r. wynosił 73,8 proc. w regionie 79,8 proc. Po upływie czterech lat w kraju wzrósł do 80 proc., zaś w województwie podlaskim wskaźnik ten jest jeszcze wyższy i przekracza 81,6 proc. W regionie na 220,5 tys. świadczeń wypłacanych przez ZUS, takich jak m.in. emerytury, renty, zasiłki, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, Mama 4+ 179,9 tys. z nich przekazywana jest na konto – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.

Emerytury już niekoniecznie od listonosza w gotówce

Tendencja wzrostowa jest również widoczna wśród emerytów, którzy coraz chętniej decydują się na otrzymywanie swoich świadczeń na konto bankowe. Statystyki ZUS-u potwierdzają ten trend. Spośród 6,7 mln emerytów, aż 5,5 mln otrzymuje swoje wypłaty w formie przelewu. Wskaźnik ubankowienia seniorów wynosi obecnie 82,3 proc. W województwie podlaskim ZUS co miesiąc wypłaca ponad 174 tys. emerytur, z czego 84 proc. jest przekazywanych na rachunki bankowe. Pozostałe 16 proc. (27,6 tys.) emerytur dostarczają seniorom listonosze w gotówce.

- Wśród osób, które niedawno przeszły na emeryturę, znacznie wyższy jest udział wypłat na konto – wynosi on 88 proc. zarówno w skali kraju, jak i w regionie., Dzieje się tak, ponieważ emeryci, kończąc aktywność zawodową, wciąż korzystają z osobistego rachunku bankowego. Opłacają rachunki, robią zakupy przez internę oraz posługują się kartą płatniczą. Nie zamierzają rezygnować z tych udogodnień, nawet po przejściu na emeryturę – dodaje rzeczniczka.

Emeryci, którzy wciąż czekają na wizytę listonosza, powinni rozważyć bezpieczniejszą formę przekazywania świadczeń w postaci przelewów. Tym bardziej, że wiele banków oferuje bezpłatny podstawowy rachunek płatniczy dla seniorów, którzy nie mają konta w żadnym banku.

Emerytura na konto - co zrobić, aby ją dostawać?

Każdy klient samodzielnie decyduje o sposobie otrzymywania świadczenia z ZUS-u na etapie składania wniosku o konkretne świadczenie. Jeśli obecnie otrzymuje z ZUS-u emeryturę czy rentę w gotówce, a chciałby zacząć otrzymywać wypłatę przelewem na rachunek bankowy, wystarczy, że wypełni formularz ZUS EZP, czyli wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce.

Formularz można złożyć osobiście w placówce ZUS-u lub wysłać go pocztą. Można również dokonać takiej zmiany za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Warto pamiętać, że dyspozycję dotyczącą sposobu przekazywania wypłaty można zawsze zmienić.

MZ
24@bialystokonline.pl

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1064 osób online