Została deportowana przez Sowietów z rodzinnego Kowna. Historia Dalii Grinkevičiūtė

2023.06.18 09:53
Trudność w zaaklimatyzowaniu, ciężkie warunki do przetrwania i ciągła deportacja. O tym opowiada książka „Litwini nad Morzem Łaptiewów”, najważniejsza książka na Litwie o doświadczeniu sowieckich represji.
Została deportowana przez Sowietów z rodzinnego Kowna. Historia Dalii Grinkevičiūtė

W ramach “Czerwca w Muzeum Pamięci Sybiru” nadchodzi spotkanie w formie dyskusji na temat książki “Litwini nad Morzem Łaptiewów”. Jest to literatura autorstwa Dalii Grinkevičiūtė, która spisała swoje doświadczenia sowieckich represji. Na Litwie ta pozycja uchodzi za najważniejszą opowiadającą o tym temacie. W Polsce to miano należy do „Innego świata” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Autorka, czyli Dalia Grinkevičiūtė doświadczyła w swoim życiu trudów, o których większość z nas nie jest w stanie nawet pomyśleć. Jej historia zaczyna się w rodzinnym mieście Kownie, w którym wychowywała się i uczyła, aż do 1941 roku, kiedy została deportowana w trakcie sowieckiej okupacji Litwy. Ojciec 14-letniej wtedy dziewczyny został oddzielony od rodziny i zmarł na Uralu. Dalia, jej matka i brat zostali przetransportowani na tereny daleko za kołem podbiegunowym. Wiele przybyłych tam osób zmarło w wyniku zimna i głodu, a także niewolniczej pracy. Po wojnie dziewczyna wróciła do rodzinnego Kowna, gdzie wykształciła się na lekarkę. Swoje wspomnienia z tragicznych wydarzeń spisała i zakopała w słoiku w ogrodzie. Nie udało jej się odnaleźć rękopisu, w związku z czym napisała nową wersję. Oryginał znaleziono dopiero po śmierci autorki.

„Litwini nad Morzem Łaptiewów” jest połączeniem rękopisu kobiety i wersji napisanej po zgubieniu oryginału. Opisy drastycznych wspomnień przeplatają się z informacji o ludziach, którzy byli jej towarzyszami w niedoli.

W poniedziałek (19.06) o godzinie 17:00, Muzeum Pamięci Sybiru zaprasza na spotkanie na temat tej książki. Rozmowa będzie skierowana na dyskusji o deportacjach jako narzędziu represji. W wydarzeniu wezmą udział historycy z Muzeum Pamięci Sybiru i goście z Litwy: tłumaczka książki i dziennikarka Vytenė Saunoriūtė-Muschick oraz dyrektor Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy dr Arūnas Bubnys. Częścią spotkania będzie wspólne czytanie fragmentów książki z możliwością jej zakupu na miejscu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Oprócz tego spotkania, w ramach "Czerwca w Muzeum Pamięci Sybiru" organizatorzy planują także "A myśmy szli i szli - niepokonani!", czyli spotkanie upamiętniające 95. rocznicę powstania Związku Sybiraków. Wydarzenie odbędzie się w środę (21.06) o godzinie 13:30.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1698 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39