Od początku nowego roku kierownicy budowy, projektanci oraz inspektorzy nadzoru muszą stosować wyroby, które zostały wprowadzone do obrotu lub udostępnione na rynku krajowym zgodnie z przepisami ustawy o wyrobach budowlanych (i aktów wykonawczych) i jednocześnie odpowiadają zamierzonemu zastosowaniu. Istotne jest, że w trakcie kontroli inspektor nadzoru budowlanego może zażądać od kierownika budowy informacji i dokumentów potwierdzających zastosowanie wyrobów spełniających ww. kryteria. Obowiązek weryfikacji zastosowanych wyrobów przy wykonywaniu robót ciąży także na inspektorze nadzoru.
Nowelizacja ustawy zakłada również zwiększenie odpowiedzialności producentów i sprzedawców na sprawą wprowadzenia "znaku budowlanego" - wówczas wyroby nim oznaczone mogą być udostępniane na rynku krajowym oraz stosowane przy wykonywaniu robót. Zlecając umieszczenie znaku budowlanego, producent odpowiada tym samym za zgodność produktu z deklarowanymi właściwościami użytkowymi, określanymi na podstawie właściwej przedmiotowo Polskiej Normy lub krajowej oceny technicznej.
Lokalni inżynierowie budownictwa wzięli udział w szkoleniu Podlaskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa prowadzonym przez mgr. inż. Heliodora Tribiłło, naczelnika Wydziału Wyrobów Budowlanych Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Białymstoku.
Duża część szkolenia została poświęcona nowym kompetencjom pracowników samego nadzoru budowlanego, którzy, obok dotychczasowych kontroli, mogą prowadzić – na postawie ich wyników – postępowania administracyjne. Decyzje w nich wydawane mogą nakładać na producenta lub importera wycofanie z obrotu wyrobu, który nie spełnia przewidzianych prawem kryteriów.
Dość istotnym uprawnieniem inspektora nadzoru budowlanego jest możliwość żądania wydania nieodpłatnej próbki wyrobu budowlanego, zarówno przez sprzedawcę, jak i inwestora, przy czym dotyczy to jedynie takich budów, które są prowadzone w ramach działalności gospodarczej inwestora, działalności deweloperskiej czy prowadzonej z wykorzystaniem środków publicznych. Wyniki badań tych próbek mogą stanowić podstawę wszczęcia kontroli. Co ważne, mają być one transparentne – będzie je publikował Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego w formie komunikatu w Biuletynie Informacji Publicznej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
Zmiany w prawie były konieczne, gdyż przykładowo w 2012 r. na 70 zbadanych wyrobów pod kątem deklarowanych przez producenta właściwości użytkowych jedynie 30 z nich spełniło wymagania. Niestety ta niekorzystna tendencja jest zwyżkowa.
Kolejne szkolenie dla członków POIIB odbędzie się w sobotę (6.02), jego tematem będzie Dokumentacja geotechniczna i geologiczno-inżynierska w procesie inwestycyjnym.
Działania edukacyjne Podlaskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w 2016 r. wspiera Spółdzielnia Produkcyjno-Handlowa "Krynka".
ewa.r@bialystokonline.pl