Po 1939 r. ludność Białostocczyzny, wraz z przedstawicielami warstwy ziemiańskiej i mieszkańcami dworów, przeżywała kolejne fale wojennej, sowieckiej i niemieckiej okupacji.
Na wystawie prezentowana jest m.in. mapa woj. białostockiego w granicach sprzed 1 września 1939 r. z miejscowościami. Kolejny, szeroki materiał faktograficzny zawiera listę strat ziemiaństwa, opracowaną w Instytucie Pamięci Narodowej na podstawie literatury, wspomnień i innych źródeł archiwalnych. Zostały przedstawione postaci represjonowanych ziemian z woj. białostockiego i losy zniszczonych majątków.
Tragicznym symbolem tych losów jest Jan Stanisław Jankowski (1882-1953), ps. "Doktor", od lutego 1942 r. zastępca Delegata Rządu prof. Jana Piekałkiewicza. Po jego aresztowaniu został Delegatem Rządu w randze ministra. Natomiast w maju 1943 r. został też zastępcą Prezesa Rady Ministrów w Kraju. Aresztowany w Pruszkowie w nocy z 27 na 28 marca 1945 r. i sądzony w pokazowym procesie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, został skazany na 8 lat więzienia. Zmarł w więzieniu we Włodzimierzu nad Klaźmą.
Wernisaż wystawy "Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939" odbędzie się 8 stycznia o godz. 14.30 w Domu Talmudycznym. W programie: spotkanie z autorką wystawy dr Ewą Rogalewską i wspólne śpiewanie kolęd z Zespołem "Hetmanki". Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku.
Szczegóły: "Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939" - Tykocin
anna.d@bialystokonline.pl