Okres wakacyjny, to zarazem czas sianokosów m.in. w Puszczy Białowieskiej i okolicy. Koszone są m.in. pastwiska, polany czy śródleśne łąki. Siano pozyskane w ten sposób jest gromadzone w brogach, bądź układane w stogi. Można również przygotować z niego sianokiszonkę.
Na śródleśnych łąkach Nadleśnictwa Hajnówka prowadzony jest projekt pn. "Kompleksowa ochrona żubra w Polsce". W zakresie planowanym do realizacji znajdują się działania mające na celu dbanie o stan populacji żubrów poprzez monitorowanie stada i miejsc bytowania, utrzymanie i poprawę bazy pokarmowej, remonty infrastruktury, poprawę struktury genetycznej oraz edukację.
W Nadleśnictwie Hajnówka planuje się wykoszenie 30 ha łąk, z których zebrane siano zostanie przeznaczone do zimowego dokarmiania tego największego ssaka Europy.
Jak podaje Nadleśnictwo, beneficjentem projektu jest SGGW w Warszawie a partnerami OKL w Gołuchowie oraz 25 nadleśnictw skupionych w 8 województwach. Wiele projektów ochrony tego gatunku wpływa na rozwój populacji żubra w Polsce i na świecie.
"Wg stanu na 31 grudnia 2019 roku, w Polsce bytuje 2269 sztuk żubrów (w tym w Puszczy Białowieskiej 770 sztuk). W białoruskiej stronie żyją 593 osobniki. A populacja żubra na świecie liczy ponad 6000 sztuk (Słowacja, Ukraina, Rumunia)" - czytamy na stronie Nadleśnictw Hajnówka.
24@bialystokonline.pl