Pracownicy Archiwum - Tomasz Fiedorowicz, Marek Kietliński i Jarosław Maciejczuk - w swojej książce dokonali przeglądu nazw ulic miasta, przybliżyli sylwetki ich patronów i przedstawili zwięzłe dzieje każdej ulicy. Publikacja zawiera także numery uchwał, na podstawie których nadano nazwy, informacje o poprzednich nazwach i o najstarszych dokumentach, w jakich występuje nazwa konkretnej ulicy. Do książki dołączona została płyta CD ze skanami uchwał.
Powstanie książki nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego Miasta Białystok, które przekazywane jest na podstawie porozumienia ze stycznia 2010 roku. Dotyczy ono współpracy w zakresie prowadzenia kwerend i popularyzowania ich wyników oraz upowszechniania materiałów archiwalnych istotnych dla dokumentowania historii rozwoju życia społeczno - kulturalnego i gospodarczego Białegostoku. Co roku w budżecie miasta planowane są środki finansowe na realizację kilku przedsięwzięć z tego zakresu. Przygotowanie wszystkich projektów to praca wolontaryjna pracowników Archiwum, ze środków budżetu miasta pokrywane są jedynie koszty druku.
Książkę Białostockie ulice i ich patroni wydano w nakładzie w 300 egzemplarzy, z czego 230 pozostanie w dyspozycji Archiwum. Pozostała pula zasili zbiory biblioteczne miejskich placówek oświatowych i zostanie wykorzystana do działań promocyjnych Miasta Białystok. Po wakacjach publikacja będzie dostępna w wersji elektronicznej na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Białymstoku.
ewelina.s@bialystokonline.pl