Uczniowie, którym Zakład Ubezpieczeń Społecznych wpłaca rentę rodzinną przysługującą po śmierci rodzica lub opiekuna, mają do końca września czas, by potwierdzić to, że nadal się uczą. W tym celu muszą wziąć zaświadczenie ze szkoły, które trzeba dołączyć do wniosku. Jeśli się spóźnią i przyniosą dokumenty do urzędu np. w październiku, to stracą pieniądze, które przysługują im za wrzesień.
- Maturzyści przyjęci na pierwszy rok studiów, którzy pobierają rentę rodzinną, jeśli nie chcą jej stracić za wrzesień, muszą dopełnić formalności w ZUS. Do końca września składają wniosek o kontynuację wypłaty świadczenia wraz z zaświadczeniem z uczelni potwierdzającym przyjęcie na studia, a do końca października zaświadczenie z uczelni o rozpoczęciu studiów. Pozostali studenci czas na złożenie wniosku i zaświadczenia o kontynuowaniu nauki mają do końca października – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
W sytuacji, gdy uczeń rozpoczął edukację w innym miesiącu niż wrzesień lub październik (co często dzieje się w przypadku studentów), powinien przynieść do ZUS zaświadczenie do końca tego miesiąca, w którym została podjęta nauka.
Nie trzeba co roku składać nowych dokumentów
Trzeba przy tym pamiętać, że nie ma konieczności, by co roku dostarczać informację o kontynuowaniu nauki, jeśli zaświadczenie nie wygasło, gdyż uczelnia czy szkoła wydała je na cały okres trwania nauki (np. studia 5-letnie). Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał rentę do czasu, który jest wskazany w przyniesionym dokumencie.
- W przypadku zaprzestania dalszej edukacji, uczeń lub student muszą jak najszybciej zawiadomić o tym ZUS. Jeśli tego nie zrobią, to nadpłacone nienależne świadczenie będą musieli zwrócić z odsetkami - informuje rzeczniczka ZUS.
Rentę rodzinną mogą dostać dzieci do 16. roku życia, chyba że kontynuują naukę, to do 25. roku życia. Warto wiedzieć, że, w przypadku, gdy 25. urodziny przypadają na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, to może otrzymywać rentę aż do końca tego roku studiów.
- Od tej zasady jest wyjątek. Bez ograniczeń wiekowych rentę rodzinną mogą pobierać dzieci, które do ukończenia 16 roku życia lub jeszcze w trakcie nauki, a przed 25 rokiem życia, stały się całkowicie niezdolne do pracy. W ich przypadku nie ma znaczenia to, czy się uczą - wyjaśnia Krupicka.
24@bialystokonline.pl