Ważna informacja dla emerytów i rencistów. Część z nich musi złożyć dokumenty do ZUS-u

2025.02.14 14:20
Wcześniejsi emeryci i renciści, którzy nadal są aktywni zawodowo, muszą pamiętać, by do końca lutego poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o przychodach, które osiągnęli oprócz otrzymywanego świadczenia.
Ważna informacja dla emerytów i rencistów. Część z nich musi złożyć dokumenty do ZUS-u
Fot: piwabay.com

Część wcześniejszych emerytów i rencistów mimo otrzymywanych świadczeń z ZUS-u nadal jest aktywnych zawodowo. I to oni do końca miesiąca muszą się zgłosić, jakie przychody osiągnęli. Chodzi o zarobki z m.in. umowy o pracę, umowy zlecenia, przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej czy z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej.

- Informacja o przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie 
w prawidłowej wysokości. Rencistów oraz wcześniejszych emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, obowiązują limity dotyczące dorabiania do świadczeń. Dlatego osoby te są zobowiązane do końca lutego poinformować ZUS o dodatkowych przychodach, które osiągnęły w ubiegłym roku – informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskiego.

Zakład pracy emeryta lub rencisty wydaje zaświadczenie i to na tej podstawie są rozliczane przychody. W przypadku tych, którzy prowadzą własny biznes, potrzebne jest oświadczenie, w którym deklarują podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jako swój przychód. 

Warto wiedzieć, że chcąc rozliczyć świadczenie w najkorzystniejszy sposób, najlepiej jest przedłożyć zaświadczenie o wysokości zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach.

- Nawet jeśli w niektórych miesiącach limit został przekroczony, a w innych nie został osiągnięty, roczne rozliczenie może nie wiązać się z żadnymi konsekwencjami finansowymi – mówi Krupicka.

W minionym roku dopuszczalna kwota przychodu dla emerytów i rencistów wynosiła 65 611,40 zł brutto, natomiast graniczna roczna kwota przychodu osiągnęła wartość 121 849,50 zł brutto. Kwoty te odpowiadają 70% i 130% przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń z ubiegłego roku.

Nie wszyscy muszą się rozliczać z przychodu

- Co do zasady emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat – kobiety, 65 lat – mężczyźni mogą dorabiać bez ograniczeń i nie muszą informować ZUS-u o wysokości swoich zarobków. Warto jednak pamiętać, że osoby, które osiągnęły wiek emerytalny w 2024 roku i były na wcześniejszej emeryturze, muszą rozliczyć się z ZUS-em z dochodów uzyskanych w miesiącach poprzedzających ukończenie tego wieku – wyjaśnia rzeczniczka.

Limity dorabiania nie dotyczą osób, które mają także ustalone prawo do emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego oraz osób pobierających rentę rodzinną. Zaświadczeń o wysokości swoich przychodów nie muszą też składać świadczeniobiorcy otrzymujący emeryturę częściową, rentę inwalidy wojennego lub wojskowego, których niezdolność do pracy jest związana ze służbą wojskową, a także osoby pobierające rentę rodzinną po takich inwalidach. Także uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz studenci, którzy nie ukończyli 26. roku życia, a pobierają rentę rodzinną i są zatrudnieni na umowie zlecenia lub agencyjnej, również nie są zobowiązani do składania informacji o swoich zarobkach.

JK
24@bialystokonline.pl

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39
1333 osób online