Uratowanie obrazu
Celem konserwacji obrazu, było jego uratowanie przed dalszym procesem niszczenia. Prace polegały m.in. na reperacji płótna, uzupełnieniu ubytków oraz oczyszczeniu obrazu.
Diecezja w Drohiczynie otrzymała wsparcie od Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, dzięki czemu mogła sfinansować konserwację.
Malarstwo religijne
„Matka Boża Sykstyńska” jest dziełem o poprawnej formie, z ciekawym potraktowaniem twarzy postaci. Szaty Matki Bożej zostały dopracowane do ostatniego szczegółu.
- Drohiczyński obraz z wizerunkiem Matki Bożej Sykstyńskiej prezentuje wysoki poziom artystyczny. Należy on do wartościowych przykładów dziewiętnastowiecznego malarstwa religijnego z terenu województwa podlaskiego – informuje prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków.
Inspirowany Rafaelem Santi
Obraz „Matka Boża Sykstyńska” powstał w XIX wieku. Jego główną inspiracją był obraz Rafaela Santi, ale nie jest jego wierną kopią.
Działo z Podlasia różni się innym sposobem malowania, typowym dla XIX wieku. Dodatkowo nie ma na nim postaci św. Barbary oraz św. Sykstusa, tak jak w oryginalnym dziele Rafaela.
24@bialystokonline.pl