Pozytywna decyzja zapadła
Poseł na Sejm RP Krzysztof Truskolaski, wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, burmistrz Łap Krzysztof Gołaszewski i radny Rady Miejskiej Piotr Łapszo ogłosili wiadomość, na którą czekało wiele osób - dworzec kolejowy w Łapach zostanie wybudowany. Nowoczesna, przebudowana w ostatnich latach stacja doczeka się wygodnego budynku z toaletami, kasami i poczekalnią
- Od wielu lat mówi się, że Łapy muszą mieć dworzec. Jesteśmy po kilkumiesięcznych rozmowach z Ministerstwem Infrastruktury i PKP Polskie Linie Kolejowe SA, byliśmy wielokrotnie w tej sprawie w Warszawie. Dziś mamy konkretne informacje: dworzec w Łapach będzie wybudowany. Będzie to przełomowa inwestycja, na którą czekają i mieszkańcy, i podróżujący - mówił poseł Krzysztof Truskolaski.
Wojewoda Jacek Brzozowski przypomniał, że Łapy od początku swojego istnienia - a w tym roku miasto obchodzi swoje 100-lecie - związane były z koleją:
- Nie da się rozwijać miasta bez dobrej infrastruktury drogowej i kolejowej. Tak było w XIX i XX wieku, tak będzie i w wieku XX. Dzięki przychylności rządu Donalda Tuska udało się w budżecie państwa zabezpieczyć 11 milionów złotych, aby ten dworzec mógł powstać. Łapy zasługują na inwestycje prorozwojowe - podkreślał wojewoda podlaski.
Wiele zmian w ramach inwestycji Rail Baltica
Stacja kolejowa w Łapach przeszła metamorfozę w ramach modernizacji linii kolejowej, która pod nazwą Rail Baltica ma połączyć Warszawę z Tallinem, a docelowo także z Helsinkami. Nowoczesna trakcja umożliwiająca osiąganie prędkości 200 km/h i wygodne przystanki powstały na odcinku Warszawa-Białystok, a podróż między tymi miastami skróciła się do 90 minut.
W Łapach w ramach przebudowy infrastruktury kolejowej powstały dwa perony wyspowe z wiatami i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz rowerzystów przejścia podziemne, które zastąpiły starą kładkę nad torami. Poza stacją wybudowano wiadukty, aby zapewnić bezkolizyjny przejazd drogami pod linią kolejową. Rozwiązanie to poprawiło komunikację wewnątrz miasta i komfort życia mieszkańców.
Szeroko zakrojona modernizacja linii wymagała w Łapach wyburzenia dworca kolejowego, aby na jego miejscu wybudować nowe tory. Powojenny budynek został rozebrany wiosną 2022 roku. Rok później władze miasta podpisały z PKP SA porozumienie w sprawie budowy nowego dworca, ale prace nie zostały rozpoczęte.
Na konferencji burmistrz Krzysztof Gołachowski oraz radny Piotr Łapszo podkreślali, jak bardzo wyczekiwana jest to inwestycja.
- Łapy obchodzą właśnie swoje stulecie. Dworzec to najlepszy prezent, za co bardzo w imieniu mieszkańców dziękuję - mówił burmistrz.
Kolejnym etapem realizacji projektu Rail Baltica będzie modernizacja 100-kilometrowego odcinka od Białegostoku do Ełku, aby zapewniał ten sam komfort podróży, jakiego doświadczają pasażerowie między Warszawą i Białymstokiem. Ogłoszony już przetarg na wykonanie prac jest rekordowym w historii rozwoju polskich kolei – na prace, które mają się zakończyć do 2029 roku, przeznaczono 6 miliardów złotych. Po zakończeniu modernizacji wspomnianego odcinka podróż między Białymstokiem a Ełkiem ma trwać 55 minut.
ewa.reducha@bialystokonline.pl