Park wodny coraz bliżej. Stawiany jest kolejny kroczek
W listopadzie 2024 r. Rada Miasta Białegostoku podjęła uchwałę, która powierzyła Przedsiębiorstwu Usługowo–Handlowo–Produkcyjnemu "LECH" realizację inwestycji polegającej na budowie w stolicy Podlasia parku wodnego oraz jego późniejsze utrzymanie i zarządzanie. Na jakim etapie są w tym momencie prace? Otóż obecnie poszukiwany jest wykonawca dokumentacji projektowej.
14 stycznia zostało opublikowane ogłoszenie o zamówieniu pn. "Opracowanie dokumentacji projektowej Parku Wodnego (Basenu Miejskiego) w Białymstoku" dotyczące dialogu konkurencyjnego. Do 12 lutego zainteresowani wykonawcy mogą składać wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Po ocenie wniosków rozpocznie się dialog z wybranymi wykonawcami, aby wypracować najlepsze z możliwych rozwiązania techniczne i technologiczne, a po zakończeniu dialogu zostaną oni zaproszeni do składania ofert. Następnie wybrany wykonawca będzie miał 13 miesięcy na opracowanie dokumentacji projektowej oraz uzyskania pozwolenia na budowę obiektu.
W ramach zadania planowane jest zastosowanie najnowocześniejszych technologii oszczędzających energię przy jednoczesnym wykorzystaniu energii elektrycznej i cieplnej wytworzonej z odpadów przetwarzanych w białostockim Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych (ZUOK). Pozwoli to na optymalizację kosztów eksploatacyjnych i istotne zmniejszenie kosztów bieżącego funkcjonowania nowego obiektu.
Dla każdego coś fajnego
Przypomnijmy, że park wodny zostanie zlokalizowany w pobliżu ul. gen. W. Andersa w Białymstoku na działce o powierzchni ponad 6,5 ha w sąsiedztwie lasu Pietrasze oraz ZUOK. Planowany obiekt będzie miał powierzchnię ok. 17 tys. m2, powierzchnię zabudowy około 7 tys. m2 oraz kubaturę naziemną wynoszącą ok. 70 tys. m3. W skład parku wodnego wejdą:
- baseny kryte (m.in.: basen sportowy 50-metrowy z ruchomym dnem, kompleks basenów rekreacyjnych dla dzieci i dorosłych z licznymi atrakcjami wodnymi, całoroczny basen wypływowy z gorącą wodą),
- baseny odkryte (kompleks basenów rekreacyjnych dla dzieci i dorosłych funkcjonujący w okresie letnim),
- saunarium, czyli kompleks saun i łaźni (wewnętrznych i zewnętrznych),
- strefa rehabilitacji oraz SPA & Wellness,
- zjeżdżalnie wewnętrzne i zewnętrzne,
- strefa fitness oraz inne pomieszczenia przeznaczone na usługi towarzyszące.
Powstanie parku wodnego to kolejny krok w rozwoju infrastruktury sportowej i rekreacyjnej miasta. Park wodny da mieszkańcom możliwość korzystania z nowoczesnego miejsca do uprawiania sportu i rekreacji, a także zapewni nowe miejsca pracy związane z bieżącą obsługą obiektu. Ponadto dzięki tej inwestycji wzrośnie atrakcyjność turystyczna Białegostoku.
Prace nad budową obiektu mają zakończyć się w grudniu 2028 r.
rafal.zuk@bialystokonline.pl