Co i... po co?
Tatuaże, szczególnie widoczne latem, kiedy nie zakrywają ich kurtki i ciepłe ubrania, mają wielu zwolenników. Jedni wolą oznaczenia mniejsze, inni bardzo widoczne; indywidualnie wybiera się także typ tatuażu – napis, symbol, portret, itp.
- Śmiało mogę powiedzieć, że najpopularniejszymi motywami, jeśli chodzi o mężczyzn, są tatuaże patriotyczne, związane z historią Polski, miejscem zamieszkania, klubem piłkarskim itp. Kobiety zazwyczaj wykonują tatuaże mniejsze, bardziej dyskretne. Mężczyźni wybierają z reguły jeden większy projekt w miejscu widocznym – opisuje Radosław Pagórek z Rdk Tattoo. - Tatuaże, które się powtarzają, to napisy - same czy też z połączeniem motywów, jak np. znak nieskończoności lub odlatujące ptaki. Nie zapominajmy także o różach, czaszkach i zegarach – dodaje.
- Czasem zdarzają się klienci, którzy chcą mieć tatuaż związany z bliską osobą. Portrety najczęściej tatuują sobie rodzice, którzy pragną uwiecznić wizerunek swojego dziecka. Podobnie jest z imionami i datami urodzin. Niekiedy przychodzą do nas ludzie, aby wytatuować imię swojej drugiej połówki. W takich przypadkach staramy się ich przekonać, że to nie jest najlepszy pomysł – opowiadają tatuatorzy z East Side Ink w Białymstoku.
Gdzie "dziarać"?
- Chyba najbardziej popularne są zarówno ręce, jak i nogi, ludzie tatuują sobie całe "rękawy" lub drobniejsze motywy na nadgarstkach. Często też "na warsztat" idą żebra i plecy. Co odważniejsi decydują się na wytatuowanie sobie jakiegoś motywu na szyi lub głowie – wylicza ekipa z East Side Ink.
Amatorzy tatuowania ciała zapewniają, że ten, kto raz spróbuje tej formy ozdabiania ciała, szybko nie przestanie. Mówi się, że tatuaże uzależniają i powodują, że... powoli zaczyna nam brakować miejsca na ciele.
- Z biegiem czasu miejsca na skórze jest coraz mniej i tatuuje się każdy obszar, ale jeśli ktoś przychodzi na pierwszy tatuaż, to z reguły wybiera takie miejsce, jak ramię, łydka, żebro, łopatka – tłumaczy Radosław Pagórek.
Fani tatuaży – kobiety czy mężczyźni?
- Jeśli chodzi o ilość klientów, to przeważają kobiety, ale za to decydują się one na mniejsze motywy - ich sesja z reguły trwa ok. 1-2 godz. Mężczyzn jest odrobinę mniej, lecz robią oni tatuaże, nad którymi często siedzi się po kilka godzin – zauważa tatuator z Rdk Tattoo.
marta.a@bialystokonline.pl