Ranking opracowuje niezależny zespół ekspercki z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Naukowcy co roku szczegółowo weryfikują budżety wszystkich gmin w Polsce i ukazują ich kondycję finansową. Gmina Choroszcz reprezentuje Podlasie na szczycie stawki.
W Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce za 2019 rok Gmina Choroszcz znalazła się na wysokim 9. miejscu w kategorii gmin miejsko-wiejskich, pokonując ponad 600 konkurentów w swojej kategorii; za Choroszczą na 25. miejscu uplasował się Supraśl, na 31. – Czyżew. Trzeba również zaznaczyć, że pośród innych grup JST, Choroszcz także godnie reprezentuje Podlasie. W kategorii gmin wiejskich, pierwszy z Podlaskiego jest Juchnowiec Kościelny – na 19. miejscu, w kategorii gmin miejskich – Wysokie Mazowieckie zajmuje 11. pozycję, pośród miast, Białystok zajmuje 20. lokatę, a powiaty: łomżyński, wysokomazowiecki i białostocki, w kategorii powiatów ziemskich zajęły odpowiednio: 20., 21. oraz 24. lokatę.
Wysoka pozycja Gminy Choroszcz w rankingu bardzo mnie cieszy – przyznaje Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński. Poprzez tę klasyfikację jako samorząd możemy pokazać naszą pracę i starania w szerszej perspektywie – mówi włodarz gminy Choroszcz. Ranking jest też sygnałem w kierunku przedsiębiorców, którzy poszukują dobrego otoczenia dla lokalizacji swoich inwestycji. Tak wysoka lokata Gminy Choroszcz to także dobry znak skierowany do naszych mieszkańców i tzw. zwykłych obywateli, którzy w ten sposób otrzymują kolejny wiarygodny sygnał jak gospodarujemy publicznymi pieniędzmi – konkluduje Burmistrz Robert Wardziński.
Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce to jedyne opracowanie w kraju, które obejmuje wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. Jest to zestawienie kompleksowe, apolityczne i obiektywne, mierzone aktualnymi wskaźnikami ekonomicznymi. Pracując nad Rankingiem, naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, przebadali niemal 2 800 gmin, miast i powiatów, wykorzystując do pomiarów obiektywne, najważniejsze i aktualne wskaźniki naukowe.
Zespół badawczy korzystał z danych Regionalnych Izb Obrachunkowych, według stanu na koniec 2019 roku. Jednostki samorządu terytorialnego podzielono na pięć kategorii i przeanalizowano budżety następujących jednostek:
- 1547 – gmin wiejskich;
- 628 – gmin miejsko-wiejskich;
- 235 – gmin miejskich (w zestawieniu nie uwzględniono gminy Boguszów-Gorce, gdyż jej władze nie złożyły w terminie sprawozdań budżetowych po czterech kwartałach 2019 r.);
- 66 – miast na prawach powiatu;
- 314 – powiatów ziemskich.
Opracowując ranking, zespół badawczy wybrał siedem najważniejszych i najczęściej omawianych w literaturze ekonomicznej wskaźników: udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach ogółem (bez poręczeń), relacja zobowiązań do dochodów ogółem oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących.
ewelina.s@bialystokonline.pl