"Syberyjski Białystok" to najnowsza publikacja wydana przez Muzeum Pamięci Sybiru, w której znalazły się m.in. wywiady z niezwykłymi osobami związanymi z małą wsią na dalekiej Syberii.
Napisane lekkim językiem teksty o historii polskiego osadnictwa na Syberii oraz o założycielach syberyjskiego Białegostoku autorstwa prof. Wojciecha Śleszyńskiego zostały wzbogacone wywiadami z wyjątkowymi osobami: o. Krzysztofem Korolczukiem (SJ) i Wasylem Haniewiczem. Rozmowy przeprowadził dr Tomasz Danilecki.
O. Krzysztof, urodzony w podlaskim Białymstoku, opiekuje się parafianami z Białegostoku syberyjskiego – niewielkiej wsi leżącej około 200 km na północ od Tomska. Z kolei Wasyl Haniewicz jest w prostej linii potomkiem polskich osadników, którzy na początku XX w. założyli tę wieś.
Autorzy książki przybliżają trudności, z jakimi od początku zmagali się mieszkańcy osady, opisują specyfikę życia na Syberii, opowiadają o podtrzymywaniu polskiej kultury i wiary katolickiej, a także o pielęgnowaniu własnej tożsamości.
- Interesująca warstwa tekstowa publikacji została wzbogacona bogatą ikonografią. Prezentowane w książce zdjęcia pochodzą ze zbiorów: Państwowego Archiwum Obwodu Tomskiego, Tomskiego Obwodowego Muzeum Krajoznawczego im. M. B. Szatiłowa, Memorialnego Muzeum Historii Politycznych Represji "Więzienie Śledcze NKWD" w Tomsku, archiwum prywatnego Wasyla Haniewicza oraz Muzeum Pamięci Sybiru. Materiały te są w Polsce niezwykle trudno dostępne - mówi Jan Roguz z Muzeum Pamięci Sybiru.
Książkę "Syberyjski Białystok" można kupić w sklepie internetowym prowadzonym przez muzeum.
dorota.marianska@bialystokonline.pl