Urząd do Spraw Cudzoziemców powstał, by zapewnić kompleksową i profesjonalną obsługę w zakresie legalizacji pobytu i udzielania ochrony cudzoziemcom przebywającym w Polsce. Właśnie rozpoczyna się akcja zorganizowana przez tę instytucję polegająca na edukowaniu ludzi nt. migracji.
- Celem projektu jest zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży na temat różnorodności świata i zjawisk w nim zachodzących, ze szczególnym uwzględnieniem migracji - mówi Jakub Dudziak, rzecznik UdSC.
Akcja będzie odbywała się w szkołach. Przygotowano scenariusze lekcji dla nauczycieli na każdym poziomie nauczania. Zajęcia będą prowadzili też sami przedstawiciele urzędu oraz eksperci specjalizujący się w tematyce.
- Scenariusze lekcji oraz pomoce dydaktyczne zostały przygotowane przez Fundację dla Wolności i spełniają wymogi obowiązującej podstawy programowej - tłumaczy Jakub Dudziak. - Informacje oraz metody zostały dostosowane do wszystkich grup wiekowych młodzieży szkolnej. Przygotowane materiały będą także na bieżąco aktualizowane.
Wszystkie elementy dotyczą praktycznych, kulturowych i prawnych aspektów migracji. Podzielone zostały na kilka bloków tematycznych, np.: cudzoziemcy w Polsce, Polacy w świecie czy języki i obyczaje cudzoziemców. Każdy scenariusz zawiera szacunkowy czas potrzebny do przeprowadzenia lekcji, cele zajęć oraz dokładny opis poszczególnych ćwiczeń, które mogą być realizowane np. w postaci gier. W materiałach znajdują się także gotowe pomoce dydaktyczne, m.in. mapy, fiszki oraz zdjęcia.
- Przygotowane materiały odzwierciedlają aktualny stan nauki i w sposób pozbawiony stereotypów przekazują uczniom wiedzę na temat zjawiska migracji, różnorodności kulturowej i językowej. Wskazują także źródła pozyskiwania rzetelnych informacji na ten temat. Opracowania uwzględniają aktualną sytuację migracyjną na świecie i w Polsce - dodaje Jakub Dudziak.
Wszystkie materiały do pobrania oraz informacje dotyczące realizacji lekcji pokazowych można znaleźć na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Całość działań została zrealizowana przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Projekt jest współfinansowany ze środków Szwajcarsko–Polskiego Programu Współpracy.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl