W okresie od I kwartału 2010 r. do I kwartału 2011 r. średnia cena ofertowa lokali mieszkalnych z rynku wtórnego najwyraźniej obniżyła się we Wrocławiu. Poza tym spadki odnotowano również w Krakowie, Poznaniu i Gdańsku, natomiast w Warszawie przeciętna stawka za mkw. powierzchni nieznacznie wzrosła.
W Białymstoku w ciągu wszystkich pięciu kwartałów notowano niewielkie wahania średniej ceny.
Ogólnie rzecz biorąc, szukając mieszkania na rynku wtórnym stolicy Podlasia trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu niecałych 4,8 tys. zł za mkw. Warto jednak podkreślić, że od II kwartału zeszłego roku średnia stawka za mkw. powierzchni lokalu z drugiej ręki w Białymstoku ulega regularnym obniżkom.
Według danych opracowanych przez Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. w najbliższym czasie w Białymstoku można zakładać wystąpienie niewielkiego ożywienia na wtórnym rynku mieszkaniowym, które powinno skutkować wzrostem liczby transakcji. Będzie to głównie spowodowane nie tylko przez czynniki o charakterze makroekonomicznym, ale również zbliżaniem się zmian w programie Rodzina na swoim, które zmierzają do stopniowego ograniczania, a ostatecznie jego likwidacji z końcem 2012 roku. Zgodnie z projektem, rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych będzie można uzyskać tylko w wypadku kupna nowego mieszkania. Taki zapis niewątpliwie wpłynie na zwiększenie zainteresowania potencjalnych nabywców mieszkaniami z rynku wtórnego bezpośrednio przed ich wejściem w życie.