Tegoroczna kwalifikacja wojskowa potrwa do końca kwietnia. Na komisję kwalifikacyjną muszą stawić się obligatoryjnie 19-latkowie z rocznika 2001. Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1996-2000, którzy do tej pory nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Komisje kwalifikacyjne powoływane są na szczeblu każdego powiatu, orzekają one o zdolności do czynnej służby wojskowej. Stając na wezwanie komisji w jednym miejscu i czasie można uzyskać kategorię zdrowia, założyć ewidencję wojskową i otrzymać książeczkę wojskową. Potem można złożyć wniosek (osobiście w Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub wypełniając formularz na portalu e-PUAP) o powołanie do służby w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.
W tym roku, podobnie jak rok i dwa lata temu, przy powiatowych komisjach pojawią się rekruterzy z batalionów lekkiej piechoty w Białymstoku, Hajnówce, Łomży i Suwałkach. Żołnierze opowiedzą o służbie w wojskach obrony terytorialnej, opiszą proces rekrutacji i przedstawią, jakie profity czekają na tych, którzy zdecydują się do nich wstąpić.
W miniony piątek (31.01) kilkudziesięciu kandydatów do służby w 1 Podlaskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczęło pierwsze w tym roku szkolenie podstawowe. Obejmuje ono umiejętności z zakresu: taktyki, strzelectwa, medycyny taktycznej, łączności i terenoznawstwa. Kandydaci zakończą szkolenie złożeniem przysięgi wojskowej 15 lutego w Brańsku. Szkolenie podstawowe to początek procesu szkolenia, który - przez pierwsze trzy lata - podzielny jest na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający.
1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej liczy ponad 2 000 żołnierzy. Głównym zadaniem WOT jest przeciwdziałanie skutkom kryzysów i klęsk żywiołowych, uzupełnianie i wspieranie służb ratowniczych, a w razie wojny współdziałanie z wojskami operacyjnymi.
ewelina.s@bialystokonline.pl