Organizuje go samorząd studentów wydziału historyczno-socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku wspólnie z kołami naukowymi. Impreza rozpoczęła się dziś i potrwa do piątku.
- Udział w niej to bardzo ciekawe doświadczenie. Umożliwia poszerzenie swoich horyzontów i poznanie środowisk młodych aktywnych ludzi, którzy mają wiele do zaprezentowania - zachęca Karolina Muras, współkoordynatorka projektu. Kierowany jest on do uczniów szkół średnich i do studentów z humanistycznymi zainteresowaniami.
Wykład inauguracyjny wygłosił specjalista dziejów średniowiecza, profesor Henryk Samsonowicz. Przed nami jeszcze wiele atrakcji. Dziś po południu panel dyskusyjny organizowany wspólnie z Buddyjskim Związkiem Diamentowej Drogi Linii Karma. - Nasza współpraca trwa około roku, ale dopiero teraz będziemy szerzej prezentować kulturę buddyjską - wyjaśnia Muras. Jutro w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego otwarcie wystawy posążków i tanek z Tybetu, Nepalu i Bhutanu. Natomiast od środy na placu miejskim ekspozycja plenerowa "Buddyzm na Zachodzie".
Czwartek będzie dniem poświęconym kulturze ulicy. - Chcemy pokazać szerszej publiczności działalność artystyczną związaną z kulturą uliczną - mówi Muras. Na placu miejskim grafficiarze zaprezentują swoje techniki malowania. Wystąpią tancerze Fair Play i dj'e. Natomiast w piątek wystawa zdjęć, jakie wolontariusze i studenci z zagranicy zrobili w ramach projektu "Co nas łączy, co nas różni? Białystok i jego mieszkańcy w oczach obcokrajowców" oraz debata na temat, jak widzą oni nasze miasto.
Ponadto w programie Tygodnia Nauk Humanistycznych m.in. prezentacja kina azjatyckiego i francuskiego, panel dyskusyjny na temat sytuacji osób homoseksualnych w Polsce, pokaz zdjęć Cezariusza Andrejczuka (m.in. operatora i montażysty filmu "Fikcyjne pulpety") oraz pokaz slajdów z Tybetu i Buthanu i koncert Tomka Lipińskiego.