W 2004 roku ustanowiony został Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Oczywiście po to, by zwrócić uwagę na przemoc i dyskryminację, jakiej doświadczają lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe, interpłciowe oraz inne osoby z różnorodną orientacją seksualną, identyfikacją płciową, ekspresją płciową czy cechami płciowymi.
Wybrano datę 17 maja, specjalnie dla upamiętnienia decyzji Światowej Organizacji Zdrowia z 1990 roku o zaprzestaniu postrzegania homoseksualności jako choroby psychicznej i wykreśleniu homoseksualności z listy chorób psychicznych.
W piątek w Białymstoku, z okazji tego dnia, z inicjatywy stowarzyszenia Tęczowy Białystok również dojdzie do wydarzenia pod nazwą IDAHOBIT 2019 - Równość i Ochrona dla Wszystkich. Rozpocznie się ono o godz. 18.00, na Rynku Kościuszki, od strony kawiarni Esperanto.
- Obchody święta mają zwrócić uwagę władz, mediów, osób kształtujących opinię publiczną, lokalnych autorytetów, społeczności lokalnych, otoczenia i bliskich osób nieheteronormatywnych na trudności, jakie doświadczają w związku ze stygmatyzacją, wykluczeniem i różnymi formami dyskryminacji i przemocy. 17 maja jest celebrowany w ponad 130 krajach, włączając 37, gdzie kontakty homoseksualne są penalizowane - mówi Grzegorz Senda.
Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii jest świętem oficjalnie uznawanym przez Parlament Europejski oraz szereg państw i instytucji międzynarodowych, włączając w to: Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka, UNESCO, Radę Europy, Komisję Europejską i Agencję Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl