Pacjenci po COVID-19 najczęściej zmagają się z problemami z oddychaniem, bólami mięśniowo-stawowymi, zaburzeniami lękowymi, depresją. Charakteryzuje ich także gorsza kondycja fizyczna.
To dla nich NFZ przygotował program rehabilitacji. Więcej: Rehabilitacja pocovidowa. Kolejne placówki dołączają do programu
Nowością jest rehabilitacja w gabinecie fizjoterapeutycznym oraz w domu. Z pierwszej możliwości skorzystać mogą np. pacjenci z utrzymującą się dusznością, która poważnie utrudnia normalne funkcjonowanie.
- Siłę duszności określa się na podstawie specjalnej skali mMRC (modified Medical Research Council). Już wynik równy lub wyższy 1, w 5 stopniowej skali (0-4), powoduje, że pacjent może zostać skierowany na rehabilitację. Przyjmuje się, że u pacjenta ze wskazaniem 1, duszność występuje podczas szybkiego marszu po płaskim terenie lub pojawia się przy wchodzeniu na niewielkie wzniesienie - wyjaśnia Beata Leszczyńska z podlaskiego NFZ.
Z koli rehabilitacja pocovidowa w domu to opcja dla osób, które przeszły koronawirusa, ale mają trudności z samodzielnym poruszaniem.
- Podobnie, jak w przypadku rehabilitacji w gabinecie fizjoterapeutycznym, u pacjenta muszą występować duszności (wynik mniejszy lub równy 1). Dodatkowo o zakwalifikowaniu do rehabilitacji w domu decydują: ocena 3-9 w skali oceny funkcjonalnej (0-10), ocena siły mięśniowej MRC (0-5), występowanie zespołu słabości po pobycie pacjenta na oddziale intensywnej terapii - zaznacza Beata Leszczyńska.
Z rehabilitacji domowej można skorzystać nie później niż do 6 miesięcy od zakończenia leczenia COVID-19.
Rehabilitacja w poradni lub w domu trwa do 6 tygodni i jest podzielona na kilka etapów. Skierowanie wystawia m.in. lekarz rodzinny.
Wizyta wstępna
Podczas wstępnej wizyty fizjoterapeutycznej specjalista przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem oraz wykonuje podstawowe próby i badania, m.in. oddechowe i wysiłkowe, żeby ocenić stan zdrowia na początku programu.
Wizyta terapeutyczna
Po wizycie wstępnej fizjoterapeuta ustala z każdym chorym kalendarz indywidualnych spotkań terapeutycznych. Program zakłada trzy takie wizyty w każdym tygodniu rehabilitacji. Jednak, gdy stan zdrowia będzie tego wymagał, pacjent może liczyć na dodatkową wizytę w trakcie programu.
Terapia polega na wykonywaniu treningów oddechowych, wytrzymałościowych i interwałowych.
W zależności od potrzeb i stanu zdrowia chorego wykorzystywane będą takie metody jak m.in. techniki odkrztuszania, treningi równowagi czy specjalne metody rehabilitacji dla osób z problemami neurologicznymi.
Wizyta końcowa
Po zakończeniu ćwiczeń i treningów fizjoterapeuta oraz pacjent spotykają się na wizycie końcowej. Powtarzają badania i testy wykonane podczas pierwszego spotkania i porównują osiągnięte wyniki, m.in. próby zmęczeniowe i oddechowe (określające skalę występowania duszności).
Pierwsza placówka, która dołączyła do programu z ofertą rehabilitacji pocovidowej ambulatoryjnej i domowej, to E. & B. Falkowscy z Augustowa (tel. 534 009 398).
dorota.marianska@bialystokonline.pl