Rehabilitacja lecznicza z ZUS. Jak się zgłaszać i komu przysługuje?

2022.03.15 10:54
Wiele osób chętnie korzysta z rehabilitacji leczniczej z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chcąc z niej skorzystać trzeba pamiętać o skierowaniu.
Rehabilitacja lecznicza z ZUS. Jak się zgłaszać i komu przysługuje?
Fot: ESD

Rokrocznie wiele osób korzysta z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS. Ośrodki, do których wysyła urząd są rozlokowane po całej Polsce, wiele w z nich znajduje się w miejscowościach uzdrowiskowych. Chcąc skorzystać z rehabilitacji leczniczej trzeba jednak pamiętać o skierowaniu.

- Rehabilitacja lecznicza, na którą kieruje ZUS, może odbywać się w systemie ambulatoryjnym, czyli 24 dni zabiegowe bez noclegu w ośrodku w miejscu zamieszkania. Może być też przeprowadzona stacjonarnie. W przypadku tej drugiej kuracjusz może spędzić ponad trzy tygodnie w sanatorium. A koszty pobytu, leczenia, a nawet dojazdu do sanatorium pokrywa ZUS. Zakład nie posiada własnych ośrodków rehabilitacyjnych. Zawiera umowy z ośrodkami, które muszą spełnić określone wymagania prawne, kadrowe, lokalowe i medyczne. Ośrodki zlokalizowane są na terenie całej Polski, w tym w miejscowościach uzdrowiskowych. Co ważne warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej w systemie stacjonarnym jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Dlatego przed wyjazdem do ośrodka rehabilitacyjnego konieczne jest wykonanie testu, który jest bezpłatny- informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Rehabilitacja lecznicza przeznaczona jest dla osób ubezpieczonych w ZUS, które są na zwolnieniu lekarskim, świadczeniu rehabilitacyjnym i są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy, ale rokują na to, że po rehabilitacji odzyskają sprawność.

Rehabilitacja przysługuje także emerytom

O rehabilitację z ZUS może ubiegać się również emeryt, ale tylko w tym przypadku, gdy y jest jeszcze aktywny zawodowo i podlega z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Z rehabilitacji może również skorzystać osoba na rencie socjalnej przyznanej na czas określony, o ile jest zatrudniona jako pracownik, a także osoba, która pobiera rentę okresową z powodu niezdolności do pracy.

O przyznaniu skierowania na rehabilitację leczniczą i jej formie decyduje lekarz orzecznik ZUS. Podczas badania oraz na podstawie dokumentacji medycznej pacjenta specjalista ocenia, czy po takiej rehabilitacji jest szansa, by pacjent odzyskał zdolność do pracy. W przypadku, gdy dokumentacja będzie wystarczająca, by wydać decyzję o potrzebie skierowania na taką rehabilitację, to ZUS może skierować do ośrodka rehabilitacyjnego w tzw. trybie zaocznym. Wówczas badanie lekarza orzecznika nie będzie już potrzebne.

Lekarz orzecznik może wysłać pacjenta na rehabilitację na wniosek lekarza, który opiekuje się pacjentem podczas zwolnienia lekarskiego. W razie odmowy skierowania na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS na wniosek lekarza leczącego możemy wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu w ciągu 14 dni od otrzymania orzeczenia.

Które schorzenia można leczyć w sanatorium?

Pobyt w sanatorium ma na celu poprawienia stanu zdrowia pacjentów, których schorzenia uniemożliwiają powrót do pracy. Chodzi tu przede wszystkim o dolegliwości związane z narządem ruchu, układem krążenia, układem oddechowym, narządem głosu, a także te dotyczące schorzeń psychomatycznych, jak np. zaburzenia nerwicowe. Na wyjazd do sanatorium mogą też zostać skierowane osoby po leczeniu nowotworu piersi.

Pobyt w sanatorium ZUS najczęściej trwa 24 dni, zdarza się jednak, że ordynator ośrodka rehabilitacyjnego może ją skrócić lub wydłużyć w zależności od przebiegu rehabilitacji leczniczej.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1838 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39