Rak jelita grubego: objawy, badania, dieta

2021.03.25 12:08
Rak jelita grubego to drugi najczęściej występujący nowotwór w naszym kraju. Dlatego warto wiedzieć, co można zrobić, żeby nie zachorować. Liczą się m.in. badania profilaktyczne, dieta i ruch.
Rak jelita grubego: objawy, badania, dieta
Fot: pixabay.com

Rak jelita grubego to drugi najczęstszy nowotwór złośliwy w Polsce. Co ważne, wcześnie wykryty jest bardzo często wyleczalny. Niestety ponieważ rak jelita grubego może nie dawać żadnych wyraźnych objawów we wczesnych stadiach. Jedyną naszą broń stanowi zatem profilaktyka.

W ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego można wykonać bezpłatną kolonoskopię. Na badania powinny zgłaszać soę osoby w wieku 55-64 lata. Nie wyklucza się jednak młodszych osób. Jeżeli ktoś ma 20 lat, a znajduje się w grupie ryzyka, lekarz nie odmówi badania i konsultacji.

Co powinno nas niepokoić? Do najczęściej występujących objawów należą: krwawienie z odbytnicy (powtarzające się), zmiana rytmu wypróżnień – pojawienie się i utrzymywanie niewyjaśnionej biegunki lub zaparcia, obecność krwi w stolcu, ból i skurcze brzucha, utrata masy ciała, anemia, osłabienie i brak apetytu.

Co można zrobić? Warto wiedzieć, że ruch reguluje pracę jelit, przyspiesza wypróżnienia. Zdrowa osoba dorosła powinna wykonywać codziennie min. 7500 kroków. Medycy polecają szczególnie spacery, marsze, biegi, nordic walking oraz jazdę na rowerze.

Bardzo ważna jest też zdrowa dieta bogata błonnik (warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych), kwasy omega-3 (olej rzepakowy i lniany, ryby, orzechy, pestki i nasiona); wapń (chude produkty mleczne) oraz selen (orzechy brazylijskie, tuńczyk, łosoś, jaja kurze, ryż).

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1391 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39