W gronie młodych stypendystów prezydenta Białegostoku przeważają muzycy. Są wśród nich zarówno ci zajmujący się muzyką klasyczną, jak i nowoczesną. Wsparcie finansowe miasta otrzymają Paweł Pecuszok (na projekt "Operowy Wolfgang Amadeusz"), Dariusz Car i Krystyna Misiukiewicz. Zostaną także wydane płyty Tomasza Kamińskiego oraz zespołu Pokrak.
W dziedzinie plastyki zostaną zrealizowane projekty Marzeny Rusiłowicz i Adriana Łucejko, który przygotuje instalację "Eko-design w życiu codziennym".
Przyznano ponadto pieniądze dwóm młodym twórczyniom związanym z teatrem: Agnieszce Baranowskiej i Katarzynie Siergiej.
W kategorii upowszechnianie kultury zostaną zrealizowane pomysły Moniki Marciniak oraz Pawła Ławreszuka, który stworzy "opowieść" o kiriacie Białystok w Izraelu. Ze stypendium prezydenta miasta Joanna Myślińska wyda tomik "Kwiaty" i zorganizuje spotkania autorskie, zaś Joanna Sikora otrzyma wsparcie na ochronę dóbr kultury.
Do Biura Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miejskiego w Białymstoku wpłynęło 46 wniosków młodych twórców o przyznanie stypendium artystycznego rocznego oraz 16 o stypendium półroczne. O pieniądze na działania artystyczne w II półroczu 2012 r. będzie można ubiegać się w kwietniu.
O stypendium prezydenta miasta starali się również twórcy profesjonalni. W magistracie złożono w sumie 9 wniosków o jego przyznanie, a ostatecznie rozdzielono 2 stypendia na łączną kwotę 20 tys. zł.
Otrzyma je Anna Olszewska na przygotowanie i poprowadzenie koncertu wokalno-instrumentalnego z nowo odkrytymi utworami Ziemianowskiego. Natomiast Jerzy Tomzik zrealizuje projekt "Białostockie Prezentacje - Łucja Prus".