Podlaski Oddział Straży Granicznej ma 50 nowych funkcjonariuszy
Nowo przyjęci funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej już złożyli uroczyste ślubowanie. W sumie przybyło 50 nowych pograniczników, którzy po odbyciu kilkumiesięcznego szkoleniu będą pracować na granicy.
- Ślubuję służyć wiernie narodowi polskiemu mając zawsze na względzie interes państwa polskiego. Ślubuję stać nieugięcie na straży niepodległości i suwerenności oraz strzec nienaruszalności granicy państwowej rzeczypospolitej polskiej nawet z narażeniem życia. Ślubuję ściśle przestrzegać zasad konstytucji Rzeczypospolitej Polski i obowiązującego porządku prawnego oraz ofiarnie i sumiennie wykonywać powierzone mi zadania (…) - ślubowało uroczyście 49 nowych funkcjonariuszy.
W trakcie piątkowych uroczystości komendant Jakubaszek nawiązał do trudnej sytuacji, w której w ostatnich miesiącach przyszło się zmierzyć strażnikom granicznym. Chodzi oczywiście o nielegalne przekraczanie granicy polsko-białoruskiej przez uchodźców.
- Zagrożenie hybrydowe w postaci ataku zaplanowanego i przeprowadzanego przez służby państwa sąsiedniego spowodowały, że z dnia na dzień ochrona granicy naszego państwa, która była i jest granicą zewnętrzną Unii Europejskiej, spoczęła wyłącznie na naszych barkach. (…) Jeden sąsiad zaczął organizować to, czemu drugi sąsiad musiał zapobiegać. Udało nam się to w sposób znaczący – mówił komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. Andrzej Jakubaszek.
Podkreślił tym samym, że służba w straży granicznej będzie dla nowych funkcjonariuszy wyzwaniem i obowiązkiem, wierzy jednak, że potraktują ją też jako oddanie ojczyźnie.
- Służymy nie dla przełożonych, służymy dla naszej ojczyzny – powiedział komendant.- Służba nie jest równorzędna z pracą, służba polega na oddaniu – dodał.
W uroczystościach udział wzięli też bliscy nowych funkcjonariuszy, do których komendant skierował słowa podziękowania, że wychowali swoje dzieci na dobrych ludzi, którzy z podniesioną głową i gotowością do ciężkiej pracy wstępują do Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, czym mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo i sytuację naszej ojczyzny.
Co ciekawe, jak się okazuje niebezpieczna w ostatnich miesiącach sytuacja na granicy nie zniechęciła do pracy w straży granicznej. Wręcz przeciwnie, przybywa podań osób, które chciałyby również wstąpić w jej szeregi.
- Kiedyś służba w straży granicznej była inna, przewidywalna, charakteryzująca się dosyć przewidywalnymi elementami: kontrola ruchu granicznego, ochrona granicy zielonej, tych wyzwań było zdecydowanie. Teraz tym bardziej, że ci ludzie są świadomi tego, co się dzieje wokół, kierują do nas te podania, są gotowi przejść wielomiesięczne, bardzo trudne elementy naboru. I pomimo tego się dzieje, tych obaw ze strony społeczeństwa, podejmują to wyzwanie. To świadczy o tym, że czują etos, to tym bardziej nas cieszy. - Zainteresowanie pracą w służbach wzrosło i to bardzo nas cieszy - mówi gen. Jakubaszek.
- Trudna sytuacja motywowała do wstąpienia w szeregi straży granicznej. To też zupełnie co innego zobaczyć co się dzieje na własne oczy i oczywiście przyzwyczajać się do myśli, że na granicy mogą stać się różne rzeczy - mówił szeregowy Mateusz Białowierzec, nowy funkcjonariusz straży granicznej.
W trakcie uroczystości komendant wręczył także funkcjonariuszom straży medale za oddaną służbę.
Wciąż można brać udział w naborach
Kandydat zainteresowany przyjęciem do służby w straży granicznej musi najpierw wypełnić dokumenty dostępne na stronie internetowej placówki i następnie zadzwonić pod nr tel. 85 714 55 33, by umówić się w sprawie ich złożenia.
Funkcjonariuszem SG może zostać osoba mająca wyłącznie polskie obywatelstwo, nieposzlakowaną opinię, która nie była karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystająca z praw publicznych, mająca minimum średnie wykształcenie i zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych. Mu też dać rękojmię zachowania tajemnicy oraz pozytywnie zaliczyć procedurę kwalifikacyjną.
Postępowanie kwalifikacyjne składa się z kilku etapów. Najpierw dokonywany jest przegląd dokumentów, później kandydata czeka rozmowa kwalifikacyjna, badanie psychologiczne oraz test poprawnościowy - wszystkie szczegóły dostępne są na stronie straży granicznej.
W tym roku Podlaski Oddział Straży Granicznej planuje przyjąć jeszcze kilkadziesiąt osób.
justyna.f@bialystokonline.pl