Odprawa kierownicza Straży Granicznej. Szef MSWiA: SG to nasza duma i tarcza

2024.10.04 10:30
We czwartek (3 października) w Komendzie Głównej Straży Granicznej odbyła się odprawa służbowa kadry kierowniczej z udziałem Szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka. Przewodniczył jej Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Robert Bagan.
Odprawa kierownicza Straży Granicznej. Szef MSWiA: SG to nasza duma i tarcza
Fot: MSWiA

W odprawie uczestniczyli zastępcy Komendanta Głównego SG, dyrektorzy zarządów i biur KGSG, komendanci oddziałów, ośrodków szkolenia i WSSG, przedstawiciele związków zawodowych funkcjonariuszy i pracowników SG. Podczas rozmów obecni byli także wiceministrowie Czesław Mroczek oraz Maciej Duszczyk.

- Dziękuję, że kolejni komendanci i funkcjonariusze dbają o to, by Straż Graniczna była mocna i była naszą dumą i tarczą, szczególnie w trudnych i kryzysowych sytuacjach - powiedział szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak na odprawie z kadrą kierowniczą tej formacji - mówił w trakcie spotkania minister Tomasz Siemoniak.

Podczas odprawy szef MSWiA odniósł się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Podkreślił, że presja migracyjna została sztucznie wykreowana przez władze Białorusi jako element działań hybrydowych, mających na celu destabilizację Polski i innych państw członkowskich Unii Europejskiej.

- To jest jeden z najpoważniejszych kryzysów, z jakimi mamy do czynienia. Straż Graniczna jest tutaj na pierwszej linii. To na jej barkach spoczywa główna odpowiedzialność - powiedział Tomasz Siemoniak.

- Robimy wszystko w relacjach międzynarodowych, w kontekście Republiki Białorusi, żeby zaprzestano tego procederu. Musimy zwalczyć jego przyczyny. Aby przeciwstawiać się presji migracyjnej musimy mieć wszelkie narzędzia materialne, formalne i kadrowe - dodał Szef MSWiA.

Współdziałanie służb MSWiA i wojska

Minister Tomasz Siemoniak zaznaczył , że obecnie trwają prace nad uszczelnieniem naszej wschodniej granicy. Dodał przy tym, że kwestie bezpieczeństwa są priorytetem rządu Donalda Tuska, dlatego tak ważna jest współpraca pomiędzy służbami podległymi MSWiA i wojskiem.

- Dla bezpieczeństwa państwa tak samo ważne jest Wojsko Polskie, jak Straż Graniczna, Policja, Państwowa Straż Pożarna. To są dwa filary bezpieczeństwa: militarny i ten nasz w resorcie spraw wewnętrznych i administracji. One muszą ze sobą współgrać – podkreślił.

Wiceminister Czesław Mroczek przypomniał, że Sejm we wtorek uchwalił nowelizację ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem klas o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w Policji i Straży Granicznej. Te rozwiązania prawne mają ułatwiać rozpoczęcie służby w tych - kluczowych dla bezpieczeństwa Polski - formacjach. Dzięki nowym przepisom ma się również zmniejszyć liczba wakatów.

- Chcę podziękować całemu kierownictwu Straży Granicznej, wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom Straży Granicznej za podejmowanie wyzwań wobec zagrożeń, z którymi musimy się mierzyć na co dzień – podsumował szef MSWiA.

Podsumowanie działań Straży Granicznej

Łączna długość granicy państwowej to ponad 3,5 tys. km. O jej bezpieczeństwo dba ponad 15 tys. funkcjonariuszek i funkcjonariuszy SG. W ramach formacji funkcjonuje 9 oddziałów Straży Granicznej oraz 2 ośrodki szkolenia SG i Wyższa Szkoła SG.

W okresie od 1 stycznia do 29 września 2024 r. odnotowano prawie 27 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. W tym czasie przeprowadzono 29 mln odpraw w osobowym ruchu granicznym. Na lotniskach, w kierunku wjazdowym, odprawiono ponad 2 mln cudzoziemców. W ruchu drogowym przeprowadzono ponad 3 mln odpraw pojazdów.

Agata Rosińska
24@bialystokonline.pl

1451 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39