Polski Ład wprowadza zmiany dotyczące ustalania odstawy wymiaru oraz wysokości należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Niebawem przedsiębiorcy będą ją obliczać od przychodu lub dochodu w zależności od przyjętej formy opodatkowania. Jeśli chodzi o formę opodatkowani to wpływa ona na zasady ustalania podstawy wymiaru składek.
- Wątpliwości związane z nowym sposobem obliczania składki zdrowotnej mogą towarzyszyć przedsiębiorcom zwłaszcza w początkowym okresie obowiązywania nowych zasad. Dlatego ZUS udostępnieni kalkulator, który będzie pomocny w prawidłowym obliczeniu tej części płatności oraz obliczaniu kwoty należnej składki – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. - Kalkulator będzie wymagał wprowadzenia kilku niezbędnych danych takich jak np. okres rozliczeniowy, forma opodatkowania, kwota dochodu lub przychodu. Wówczas narzędzie to pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc – dodaje.
Specjalny kalkulator będzie dostępny na stronie internetowej www.zus.pl. Docelowo ma być też dostępny w programach Płatnik oraz ePłatnik.
Przedsiębiorcy mają obowiązek uregulowania należnych składek, do których opłacania są zobowiązane, nie tylko na samo ubezpieczenie zdrowotne lecz również na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Płatności te dokonywane są jednym przelewem na nadany płatnikowi indywidualny numer rachunku składkowego NRS.
- Rozliczenie dokonanej wpłaty na koncie następuje na podstawie złożonych za dany miesiąc dokumentów rozliczeniowych, jednak pod warunkiem, że nie występowały zaległości za okresy wcześniejsze. W takim przypadku w pierwszej kolejności z wpłaty zostaną rozliczone wcześniejsze należności, a różnica w składkach za bieżący miesiąc będzie musiała zostać dopłacona. Trzeba to wziąć pod uwagę, jeżeli planuje się opłacić składki należne za grudzień br. jeszcze w grudniu – wyjaśnia rzeczniczka.
Możliwe jest również złożenie dokumentów rozliczeniowych już po opłaceniu składek. Nie może to jednak nastąpić później niż w ustawowym terminie, a więc w przypadku składania dokumentów za grudzień – najpóźniej 5, 10 bądź 15 stycznia. W przypadku, gdy dokumenty rozliczeniowe obejmują składki należne za pracowników, to mogą w rozliczeniu zostać uwzględnione wyłącznie wynagrodzenia wypłacone lub postawione do dyspozycji pracowników w grudniu.
justyna.f@bialystokonline.pl