Do 28 lutego pracujący renciści oraz wcześniejsi emeryci mają czas na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o swoich dodatkowych przychodach, które osiągnęli w minionym roku. Ta informacja pozwoli urzędowi sprawdzić, czy wypłacał świadczenie w odpowiedniej wysokości.
Dokładnie chodzi o przychody od których składki na ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe np. z umowy o pracę, zlecenia, czy działalności gospodarczej. Należy rozliczyć również przychody z pracy za granicą, czy z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej.
- Renciści i emeryci, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego – 60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna, a osiągnęli w zeszłym roku dodatkowy przychód, są zobowiązani do końca lutego dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie z zakładu pracy o swoich przychodach z 2022 roku, najlepiej w rozbiciu na poszczególne miesiące. Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, składają samodzielne oświadczenie. Ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.
Dzięki temu ZUS może sprawdzić, czy w ubiegłym roku wypłacał świadczenie w odpowiedniej wysokości, gdyż wcześniejszych emerytów i rencistów obowiązują limity w dorabianiu do świadczeń. Urząd może pomniejszyć świadczenie, jeśli przychód z dodatkowych źródeł przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Wypłata świadczenia może być również zawieszona, jeśli przekroczenie będzie wyższe niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
- Aby ZUS mógł rozliczyć świadczenia w najkorzystniejszy sposób (rocznie lub miesięcznie), warto przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach. Na podstawie tych dokumentów ZUS porówna przychód z granicznymi kwotami przychodu dla 2022 r. albo kwotami przychodu dla poszczególnych miesięcy – dodaje rzeczniczka.
Kto nie musi rozliczać przychodu?
Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat – kobiety, 65 lat – mężczyźni mogą dorabiać do świadczeń bez żadnych ograniczeń. O swoich zarobkach nie muszą też informować o swoich zarobkach.
- Jeśli jednak osiągnęli ten wiek w trakcie 2022 roku, to muszą rozliczyć się w ZUS z zarobków uzyskanych w miesiącach przed ukończeniem wieku emerytalnego – wyjaśnia Krupcka.
Limity nie dotyczą też osób, które pobierają rentę rodzinną. Wysokością przychodów nie muszą przejmować się także osoby, które otrzymują emeryturę częściową, rentę inwalidy wojennego, inwalidy wojskowego, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową lub rentę rodzinną po takim inwalidzie. Również studenci, którzy nie mają jeszcze 26 lat a pobierają rentę rodzinną i są zatrudnieni na umowie zlecenia lub agencyjnej nie muszą informować o zarobkach. Wyjątkiem są też uczniowie pobierający renty socjalne.
justyna.f@bialystokonline.pl