Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku od wielu lat cieszy się mianem nie tylko biblioteki, ale instytucji kultury, w której kultura jest upowszechniana, udostępniana i współtworzona. Efekty ich pracy zyskują coraz większą popularność nie tylko w regionie, ale w całej Polsce. Teraz Książnica Podlaska dołącza do prestiżowego projektu "Kronika", czyli krajowego repozytorium obiektów nauki i kultury.
- Jest to narzędzie, które pozwoli nam działać w pełniejszym wymiarze poprzez udostępnianie materiałów, do których najtrudniej jest dotrzeć - mówi Łukasz Zabielski, pracownik Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. - Już teraz otwierając stronę internetową "kronika.gov.pl" można sprawdzić, że udostępniamy kilkanaście książek, a jest to tylko początek - dodaje.
W pierwszej kolejności Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zdecydowała się na publikację najbardziej poszukiwanych i kojarzących się z Białymstokiem dzieł. Znajdują się tam m.in. pozycje z językiem esperanto. Warto tutaj zaznaczyć, że nasze miasto jest jedynym w Polsce, gdzie znajduje się osobna biblioteka esperancka, czyli filia nr 4 Książnicy Podlaskiej. Na tę chwilę posiada ponad 3 tys. pozycji.
Książnica Podlaska zgłosiła także do projektu "Kronika" kolekcję starodruków z Drukarni Ojców Bazylianów w Supraślu, których instytucja posiada obecnie 20 i chcą, aby cały ten zbiór znalazł się w jednym miejscu. Najstarszym drukiem, posiadanym przez Książnicę Podlaską jest publikacja z 1712 roku, którym jest opracowanie Augustyna Rakiewicza, "Snopek Mirry Gorzkiej Jezusowej".
- Cieszymy się, że "kronika.gov.pl" to taki portal, z którego wszyscy czytelnicy będą mogli korzystać za darmo. Ważne jest również to, że będzie dostępne również osobom niepełnosprawnym. Myślę, że to doskonałe miejsce, gdzie nasze zbiory będą bardzo bezpieczne - mówi Beata Zadykowicz, dyrektorka Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.
Portal "Kronika" ma obecnie łącznie 16 mln zasobów i chcą, aby kolejne instytucje dołączały do tego projektu. Ich założeniem jest stworzenie docelowego 1 miejsca, w którym Polacy będą mogli znaleźć wszystkie dobra kultury, nie musząc wychodzić z domu.
24@bialystokonline.pl