Podlaski Zespół Parlamentarny chce zmiany ws. drogi Białystok-Augustów

2021.07.26 16:25
Podlascy posłowie oraz senatorowie skierowali stanowisko do premiera oraz ministra infrastruktury. Chcą, by odcinek Białystok-Augustów trafił na listę dróg ekspresowych.
Podlaski Zespół Parlamentarny chce zmiany ws. drogi Białystok-Augustów
Fot: Archiwum GDDKiA

Pismo do premiera i ministra

Podlaski Zespół Parlamentarny przyjął 17 marca jednomyślne stanowisko w sprawie uzupełnienia sieci dróg ekspresowych na terenie województwa podlaskiego o drogę szybkiego ruchu na odcinku Białystok-Augustów. Wówczas zostało ono przekazane ministrowi infrastruktury z oczekiwaniem, że zostanie wzięte pod uwagę w dalszych pracach nad systemem komunikacyjnym we wschodniej części Polski.

Jednak do tej pory podlascy posłowie oraz senatorowie nie uzyskali odpowiedzi. Na ostatnim, lipcowym posiedzeniu podlaskiego zespołu postanowiono ponowić prośbę. W związku z tym wystosowano stanowisko do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Podlascy posłowie chcą, by podjęto pozytywną decyzję w sprawie uzupełnienia sieci dróg ekspresowych w województwie podlaskim o odcinek Białystok-Augustów i połączenia go z drogą ekspresową S61 Via Baltica w miejscowości Raczki.

"Wyrażamy przekonanie, że wobec rozległego programu budowy dróg, który jest obecnie realizowany i planowany na przyszłe lata w najbliższej perspektywie finansowej z udziałem funduszy europejskich, środków budżetu państwa w ramach Krajowego Planu Odbudowy i programu Polski Ład, państwo polskie będzie stać na tę niezwykle ważną i potrzebną inwestycję, tym bardziej, że w dłuższej perspektywie rozwoju społeczno-gospodarczego na pewno okaże się ona opłacalna" - piszą posłowie we wspólnym stanowisku.

Wiele powodów "za"

Droga Białystok-Augustów-Suwałki stanowi ważny ciąg komunikacyjny o największym natężeniu ruchu w tej części Polski i jednym z największych w kraju.

"Droga ta nie może być traktowana jedynie jako jeden z wariantów łącznika pomiędzy drogą ekspresową S61 Via Baltica i drogą ekspresową S19 Via Carpatia, stanowiący alternatywę dla połączenia Knyszyn-Ełk w ciągu obecnej drogi krajowej nr 65" - tłumaczą posłowie.

Dodają, że jest to najkrótsze połączenie aglomeracji białostockiej i schodzących się na jej obszarze dróg ekspresowych S8 i S19, prowadzące do granicy z Litwą, pozostałych krajów bałtyckich i Skandynawii.

"Nie wolno także pomijać jego wpływu na rozwój cywilizacyjny i jakość życia mieszkańców w znacznej części województwa podlaskiego i północno-wschodniej Polski. Pominięcie tego odcinka w sieci dróg ekspresowych prowadziłoby w przyszłości do wykluczenia komunikacyjnego i społeczno-gospodarczo-cywilizacyjnego tego obszaru, tym bardziej, że omija go również budowana obecnie nowoczesna trasa kolejowa Rail Baltica. Droga ta łączy dwa największe miasta w województwie podlaskim: Białystok i Suwałki oraz prowadzi do Augustowa jako popularnego ośrodka turystyczno-uzdrowiskowego" - czytamy w stanowisku.

Była przewidziana jako ekspresowa

Droga Białystok-Augustów-Suwałki była we wcześniejszych planach inwestycyjnych przewidziana jako droga ekspresowa. Utrata tych parametrów była wynikiem rozporządzenia Rady Ministrów z 20 października 2009 r. zmieniającego przebieg trasy Via Baltica z korytarza Ostrów Mazowiecka-Białystok-Augustów-Suwałki granica państwa na korytarz Ostrów Mazowiecka-Łomża-Ełk-Suwałki-granica państwa.

"Niezrozumiałe jest jednak, że docelowa sieć dróg ekspresowych w tej części Polski, z uwzględnieniem dróg S8, S61 i S19 pomija połączenie Białystok-Augustów-Raczki (połączenie z S61). Nie może to być zaakceptowane" - dodają posłowie.

Pismo ponad podziałami politycznymi podpisali posłowie: Jarosław Zieliński – przewodniczący Podlaskiego Zespołu Parlamentarnego oraz czworo wiceprzewodniczących: Mieczysław Baszko, Stefan Krajewski, Paweł Krutul i Krzysztof Truskolaski. Podpisy złożyli także posłowie: Eugeniusz Czykwin, Lech Kołakowski, Dariusz Piontkowski, Aleksandra Szczudło, Robert Tyszkiewicz, Robert Winnicki i Jacek Żalek. Jeżeli chodzi o senatorów, pismo podpisali: Jacek Bogucki, Mariusz Gromko i Marek Komorowski.

Pod stanowiskiem skierowanym do premiera i ministra zabrakło tylko dwóch podpisów podlaskich posłów: Adama Andruszkiewicza oraz Kazimierza Gwiazdowskiego.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

796 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39