Wielu studentów pracuje podczas wakacji. To doskonała okazja, by zarobić na swoje wydatki. Niestety nie wszyscy mają świadomość, że jeśli byli zatrudnieni na umowę o pracę, to muszą ponownie być zgłoszeni do ubezpieczenia. Warto pamiętać, że zrobić to może także rodzic studenta lub uczelnia.
- Nie każda praca studenta rodzi konieczność ponownego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Dotyczy to sytuacji, gdzie umowa, którą zawarł młody człowiek, wymagała zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych. Tak jest zawsze w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę. W przypadku umów zlecenia zawieranych ze studentem do 26. roku życia nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne – tłumaczy Beata Leszczyńska, rzeczniczka prasowa Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Jeśli student podlegał ubezpieczeniom społecznym z tytułu nawiązania w wakacje stosunku pracy, to po zakończeniu umowy musi być zgłoszony ponownie do ubezpieczenia zdrowotnego. W innym przypadku nie będzie miał prawa do darmowego leczenia.
Zdarza się jednak, że student o tym zapomina, i problem pojawia się, gdy idzie do lekarza.
Student, który nie ukończył 26 lat, musi być zgłoszony do ubezpieczenia
Studenci poniżej 26 roku życia, którzy nadal się uczą i nie mają innego tytułu ubezpieczeń, muszą być zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego przez rodzica jako członek rodziny. Jeśli rodzic jest nieubezpieczony albo student ukończył 26. rok życia, a nie pozostaje w związku małżeńskim, do ubezpieczenia zdrowotnego powinna zgłosić go uczelnia. W tym celu trzeba jednak złożyć odpowiedni wniosek. Wyjątkiem są studenci o znacznym stopniu niepełnosprawności. Oni mogą być ubezpieczeni jako członkowie rodziny nawet powyżej 26 lat.
- Wniosek o zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego rodzic składa u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, ZUS. Ma na to 7 dni od dnia, w którym członek rodziny może zostać objęty ubezpieczeniem. Osoby prowadzące własną firmę zgłoszenie na formularzu ZUS ZCNA kierują bezpośrednio do ZUS za pomocą Platformy Usług Elektronicznych, poczty lub osobiście - informuje rzeczniczka NFZ.
24@bialystokonline.pl