Podlaski NFZ podpisał umowy na realizację programu badań przesiewowych raka jelita grubego

2022.12.21 10:18
Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia finansuje program badań przesiewowych raka jelita grubego, z którego pacjenci mogą skorzystać już w 6 placówkach medycznych w regionie. W grudniu podpisano kolejne umowy.
Podlaski NFZ podpisał umowy na realizację programu badań przesiewowych raka jelita grubego
Fot: pixabay.com

Podlaski NFZ od listopada realizuje program badań przesiewowych jelita grubego. Rocznie na ten nowotwór zapada w Polsce około 18 tys. osób. Jest to drugi, po raku płuca, najpopularniejszy w Polsce rak. Jest bardzo podstępny i może przez wiele lat rozwijać się bez jakichkolwiek objawów. Dlatego badania przesiewowe są takie ważne.

- W grudniu br. Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ podpisał kolejne trzy umowy na realizację programu badań przesiewowych raka jelita grubego w województwie podlaskim z: Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku, Fundacją "Pomóż im" w Białymstoku oraz Szpitalem Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. Łącznie w województwie podlaskim program badań przesiewowych raka jelita grubego realizuje już 5 podmiotów medycznych, ale pacjenci do dyspozycji mają 6 miejsc. Z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym mamy umowy na dwa miejsca realizacji świadczeń przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie oraz przy ul. Żurawiej. Celem zwiększenia dostępności do badań profilaktycznych dla mieszkańców naszego województwa prowadzimy kolejne postępowania w trybie konkursu ofert na realizację programu w powiecie białostockim i augustowskim. Liczba podmiotów może się więc zwiększyć - mówi dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Maciej Bogdan Olesiński.

Najskuteczniejszym badaniem, które pozwala wykryć raka jelita grubego jest kolonoskopia.

Na badania przesiewowe nie trzeba mieć skierowania, wystarczy że pacjent w wieku od 50 do 65 lat (w niektórych przypadkach do programu kwalifikuje się osoby od 40 r. życia) zgłosi się do placówki realizującej kolonoskopię przesiewową.

Jak wygląda badanie? Polega na realizacji kolonoskopii, podczas której pobierane są wycinki nacieku nowotworowego i usuwane polipy do 15 mm. Do tego badaniu histopatologicznemu poddane są wszystkie wycinki.

W zależności od wskazań medycznych badanie kolonoskopii może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub znieczuleniu ogólnym. Badanie jest precyzyjne i trwa od 15 do 40 minut.
 
Placówki medyczne realizujące program badań przesiewowych raka jelita grubego:

1. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku ul. M. Skłodowskiej-Curie 24A, tel. do rejestracji 85 831 84 30.
2. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku ul. Żurawia 14, tel. do rejestracji 85 831 64 94.
3. Białostockie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Białymstoku, ul. Ogrodowa 12, tel. do rejestracji 85 664 68 88
4. Fundacja „Pomóż Im” w Białymstoku ul. Mazowiecka 33, tel. do rejestracji 609 230 120.
5. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łapach, ul. Janusza Korczaka 23, tel. do rejestracji 85 814 24 12.
6. Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 11 tel. do rejestracji 86 473 32 46.

Do kolonoskopii trzeba się przygotować, przed wizytą dobrze jest skontaktować się z placówką, która dokładnie wyjaśni pacjentowi, co musi zrobić przed badaniem.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1937 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39