Chociaż kampania PIT-owa skończyła się niespełna miesiąc temu, do podlaskich urzędów skarbowych ponownie zgłaszają się podatnicy. Część z nich wzywana jest przez urzędy w celu dokonania korekty swojego PIT-a. Dzieje się tak wówczas, gdy system komputerowy, do którego wprowadzane są wszystkie zeznania "odrzuca" dokument ze względu na niezgodność wpisanych danych z bazą danych urzędu. Wielu jest także podatników, którzy sami zauważają, że nie uwzględnili w swoich zeznaniach wszystkich osiągniętych dochodów, popełnili inne błędy formalne czy też nie skorzystali z ulg lub odliczeń podatkowych, z których mogli skorzystać.
- Do tej pory do podlaskich urzędów skarbowych wpłynęło ponad 12,5 tys. korekt zeznań podatkowych za 2010 rok. Porównując do analogicznego okresu roku ubiegłego odnotowujemy co prawda niewielki spadek liczby korekt - podatnicy złożyli wówczas w urzędach skarbowych naszego województwa ponad 14 tys. korekt swoich PIT-ów za 2009 rok - niemniej nadal jest to liczba dość duża - informuje Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku.
Najczęstszą przyczyną korygowania zeznań podatkowych, jest nie ujęcie w pierwotnym zeznaniu wszystkich dochodów. Ponadto, podatnicy składają korekty z uwagi na nie wykazanie w pierwszym zeznaniu wszystkich ulg lub odliczeń podatkowych. W korektach ujmują również przeoczone, nieprzepisane m.in. z PIT-11, składki na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne. Jednym z powodów korygowania zeznań podatkowych są także błędy rachunkowe. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, najczęściej składają z kolei korekty z powodu wykazania błędnych kwot należnych i wpłaconych zaliczek, nieprawidłowego kwalifikowania przychodów lub kosztów, czy też odliczania nieprawidłowych kwot strat z lat ubiegłych.