Zabytki coraz bardziej rozpoznawalne
Organizowany od 1975 r. konkurs "Zabytek Zadbany" docenia wzorcowo przeprowadzane prace przy zabytku. Wyróżnienie w nim to nie tylko promocja dobrych praktyk w zakresie ochrony zabytków, ale również dziedzictwa kulturowego w rozwoju gmin. Laureaci i wyróżnieni otrzymują dyplomy Generalnego Konserwatora Zabytów i tablice "Zabytku Zadbanego", które są wizytówką dla obiektu i jego właściciela, ale też ważnym elementem dla jego promocji, jak również całego regionu.
- Zadbane zabytki to podstawa do rozwoju turystyki kulturowej, coraz bardziej popularnej w Polsce, o czym świadczy rozpoznawalność laureatów poprzednich edycji konkursu. Tylko na przestrzeni ostatnich 12 edycji konkursu, zrealizowanych przez NID, zostało nagrodzonych 222 zabytków. W 2022 r. w konkursie "Zabytek Zadbany" zgłoszonych zostało 100 obiektów, a nagrodzono 22 - podsumowuje Narodowy Instytut Dziedzictwa.
W ostatniej edycji wyróżnienie w konkursie otrzymały prace przy dworcu kolejowym w Białymstoku, zaś w 2020 r. nagroda trafiła do lamusa plebańskiego w Knyszynie.
6 kategorii
Konkurs jest adresowany do właścicieli i zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych. Zgłoszeń obiektów mogą dokonywać ich właściciele, posiadacze i zarządcy, a także Wojewódzcy Konserwatorzy Zabytków lub konserwatorzy samorządowi oraz kierownicy delegatur Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków.
Nagrody w konkursie "Zabytek Zadbany" są przyznawane w 6 kategoriach, które mają pokazać wielowymiarowość zakresu dbałości i ochrony zabytków. Jest to również okazja do docenienia bardzo zróżnicowanych obiektów i ich właścicieli. Konkurs ten daje okazję do pokazania, że dbałość o zabytki to nie tylko wielkie inwestycje czy czasochłonne i kosztochłonne remonty czy prace konserwatorskie, ale w pierwszej kolejności profilaktyka konserwatorska.
Zgłoszenia do konkursu "Zabytek Zadbany" można składać w kategoriach: Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu; Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe); Adaptacja obiektów zabytkowych; Architektura i budownictwo drewniane; Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne); Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.
Na zgłoszenia NID będzie czekać do 31 stycznia 2023 r.
W Polsce jest ponad 700 tys. zabytków wpisanych do ewidencji oraz rejestru zabytków.
ewelina.s@bialystokonline.pl