Odkrywcy średniowiecznych skarbów nagrodzeni za swoją postawę i znaleziska

2024.09.26 15:53
W środę (25 września) w Pałacu Hasbacha odbyła się uroczystość, podczas której dwóch podlaskich odkrywców zostało docenionych za swoją postawę wobec znalezionych skarbów.
Odkrywcy średniowiecznych skarbów nagrodzeni za swoją postawę i znaleziska
Fot: WUOZ Białystok

W trakcie spotkania w Pałacu Hasbacha, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków Adam Musiuk wyróżnił dwóch odkrywców: Szczepana Skibickiego oraz Wojciecha Banasika.

- Niezwykle ważne jest zgłaszanie wszelkich odkryć archeologicznych do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Działania takie, jak te podjęte przez obecnych tu odkrywców, są niezwykle istotne dla ochrony naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki nim możemy lepiej rozumieć historię regionu i chronić cenne znaleziska - mówił podczas spotkania Adam Musiuk.

Szczepan Skibicki, odkrywca unikatowego miecza z X wieku oraz Wojciech Banasik, którego poszukiwania doprowadziły do odkrycia skarbu zawierającego 49 wczesnośredniowiecznych monet za swoje znaleziska otrzymali wynagrodzenia finansowe.

- Pan Szczepan Skibicki odkrył unikatowy miecz z X wieku. To prawdziwy relikt średniowiecza. Natomiast pan Wojciech Banasik natrafił podczas spaceru na skarb, który zawierał między innymi aż 49 wczesnośredniowiecznych monet. Za zgłoszenie do odpowiednich służb panowie zostali wyróżnieni przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niezwykle ważnym jest zgłaszanie wszelkich odkryć archeologicznych do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Działania takie, jak podjęte przez obu obecnych odkrywców, przyczyniły się do ochrony bezcennych skarbów kultury i historii naszego regionu - tłumaczył Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Skarby odkryto w 2016 i 2022 roku, ale dopiero teraz Wojewódzki Konserwator Zabytków postanowił uhonorować dwóch znalazców. Te wyjątkowe artefakty trafią jako eksponaty do Muzeum Podlaskiego i Muzeum Wojska w Białymstoku. Jak podkreślają zgodnie znalazcy, odkrycia te są szczególnie istotne dla dziedzictwa kulturowego Podlasia, które wcześniej nie było znane z tego typu zabytków.

Diana Rusiłowicz
24@bialystokonline.pl

1409 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39