W naszym regionie powstanie pierwszy oddział rehabilitacji pulmonologicznej. Znajdzie się w ramach struktur Szpitala Ogólnego w Wysokiem Mazowieckiem i będzie zlokalizowany jest w Krzyżewie.
- 4 sierpnia 2022 r. ogłosiliśmy konkurs na realizację świadczeń w zakresie rehabilitacja pulmonologiczna w warunkach stacjonarnych, w tym rehabilitacja pulmonologiczna w warunkach stacjonarnych dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności na obszarze całego województwa. W efekcie Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ zakontraktował w Szpitalu Ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem 20 łóżek na łączną kwotę ponad 400 tys. złotych. Oddział rehabilitacji pulmonologicznej jest pierwszym w województwie podlaskim oddziałem, gdzie pacjenci otrzymają świadczenia pozwalające na sprawny i szybki powrót do zdrowia po przebytych schorzeniach układu oddechowego, jak na przykład COVID-19 - mówi Maciej Bogdan Olesiński Dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku.
Z rehabilitacji pulmonologicznej skorzystają pacjenci podczas leczenia powikłanych lub przedłużających się chorób płuc. Istotne jest też to, że jest ona także skierowana do osób po przebytej chorobie COVID-19.
Rehabilitacja pulmonologiczna dla jednego świadczeniobiorcy wynosi do 3 tygodni. Może zdarzyć się, że czas ten zostanie wydłużony, jeśli taką decyzję podejmie lekarz prowadzący rehabilitację, wówczas wymagana jest też pisemna zgodą dyrektora oddziału NFZ.
Warunkiem przyjęcia pacjenta na oddział jest skierowanie na rehabilitację pulmonologiczną wystawione przez lekarza jednego z wymienionych oddziałów:pulmonologicznego; gruźlicy i chorób płuc; chirurgii klatki piersiowej; kardiologii; laryngologii; chorób wewnętrznych;alergologii; onkologii; pediatrii (w przypadku rehabilitacji pulmonologicznej wieku rozwojowego) lub lekarza zastępujących poradni: gruźlicy płuc i chorób płuc, rehabilitacyjnej, alergologicznej, chirurgii klatki piersiowej.
Dotychczas pacjenci z naszego regionu, którzy wymagali rehabilitacji pulmonologicznej w warunkach stacjonarnych, musieli szukać pomocy w innych częściach kraju. Teraz będą mogli ją otrzymać w Krzyżewie.
justyna.f@bialystokonline.pl